Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile özel yurtlarda ikamet eden öğrencilerin boş zaman faaliyetlerinin değerlendirilmesi: Balıkesir ili örneği
The evaluation leisure time activities of the students who stay both Credit and Hostels Institution of Higher Education (KYK), and the special hostels
- Tez No: 314041
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZMADEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; Balıkesir Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile Özel Yurtlarda İkamet Eden Öğrencilerin Boş Zaman Faaliyetlerini Değerlendirme sorunlarını tespit etmektir.Araştırmanın örneklemini; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Özel Yurtlarda ikamet eden tesadüfî yöntemle seçilen, 400' ü kadın ve 300' ü erkek olmak üzere toplam 700 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada, boş zaman faaliyetlerini değerlendirmeye yönelik soruları içeren, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak geliştirilen ve test tekrar test yöntemi ile oluşturulan“Rekreasyon Faaliyetlerini Değerlendirme Anketi”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 15 paket programı ile çözümlenmiştir. Mevcut verilerin analizinde ki-kare testi ile frekans tekrarı ve yüzdelik dağılımları kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; boş zaman faaliyetlerine katılımın akademik başarıyı arttırdığı görülmüştür. Katılımcılar genelde boş zamanlarının yetersiz olduğunu, yurtta kalmaya başladıktan sonra boş zaman değerlendirme etkinliklerine katılımlarının azaldığını belirtmişlerdir. Öğrencilerin ikamet ettikleri yurtta boş zaman etkinliklerine yeterince katılamadıkları ve bu durumun nedenleri olarak; yurtta istedikleri etkinliklerin olmadığı, tesis-araç - gereç ve malzemelerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu boş zamanı değerlendirme etkinliklerine ikamet ettikleri yurdun dışında genellikle özel tesislerde ve daha çok sportif etkinliklere katıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine Evaluation Leisure Time Activities problems of the students who stay both Balıkesir KYK and the Special Hostels.The samples of this research contain 400 of women, 300 of men totally 700 of students who stay both Balıkesir KYK and the Special Hostels with selecting coincidental methods.In the research, we applied Evoluation Questionnaire Recreation Activities which includes the questions about the leisure time activities and this questıonnaire was tested with re-test method developed with expert opinions by the researcher. After the research, datas were analysed using the SPSS 15 programme package. In the analysing of the present datas, repetition frequency and frequency distribution and chi-square tests were used.Finally we saw that the leisure time activities generally increase academic success. The students determined that they haven't had enough time for leisure time activities especially since they stayed at hostels. The reason for this is that there aren't activities they like in their hostels and also there aren't enough equipments and materials. We determined that the number of the students do their leisure time activities or sports out of the hostels that they stay such as in special facilities and so on.