Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde personelin yaklaşımının belirlenmesi
Determination of the approach of the staff working the Balıkesir Provincial Directorate of Youth and Sports in transition period
- Tez No: 314042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ NACİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin TKY değişkenlerinin bazı demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan veriler Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görevli 77 erkek, 9 bayan toplam 86 kişiye, Toplam Kalite Yönetimine etki edecek olan faktörler dört ana başlık altında toplanarak ve buna göre hazırlanan anketle uygulanmıştır. Bu ana başlıklar;1.Liderlik,2.Çalışanların geliştirilmesi ve katılımı,3. Tedarikçilerle ilişkiler,4. Müşteri odaklı organizasyondur.Elde edilen verilere, frekans, yüzde değeri, aritmetik ortalama ve standart sapma analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine whether Total Quality Management (TQM) variables of staff members in Balıkesir Provincial Directorate of Youth and Sports differ in respect to some demographic variables. The instrument used in the research were applied to 77 men and 9 women, in total 86 staff members in Balıkesir Provincial Directorate of Youth and Sports after the factors that may affect TQM were collected under the 4 main topics and the survey was prepared in reference to that. These main factors were;1.Leadership,2.Improvements and participants of staff members3.Relations with suppliers4.Customer-focused organization.Frequency, percentage value, mean score and standard deviation analyses were carried on collected data.