Bir işletmede kadrolu çalışanlar ile taşeron çalışanların iş tatmini ve motivasyon değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi.
To examine the relationship between permanent employees and subcontractor employees' job satisfaction and motivation parametres
  1. Tez No: 314078
  2. Yazar: EBRU ZORLUTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, aynı işletmede benzer işlerde çalışan kadrolu ve taşeron çalışanların iş tatmini ve motivasyon değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bazı sosyo-demografik değişkenler ile arasında farklılık olup olmadığını tespit etmektir.Araştırmaya 2011 Yılı Manisa'nın Soma İlçesi'nde faaliyet gösteren Termik Santrali'n kadrolu ve taşeron işçilerinden oluşan toplam 420 gönüllü çalışan katılmıştır.Araştırma verilerinin elde edilmesinde; araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Minnesota İş Tatmini Ölçeği? ve ?Motivasyon Anketi? kullanılmıştır.Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, kadrolu çalışanlar ile taşeron çalışanların genel iş tatmini farklılaşmaktadır. Araştırmaya göre; taşeron çalışanların iş tatmini, kadrolu çalışanların iş tatmininden daha yüksektir. İki çalışan grup arasında taşeron işçilerin genel iş tatmininin kadrolu işçilerin genel iş tatmininden daha fazla olmasını sağlayanın, MSQ' un alt boyutlarından 16 boyutun (sosyal yardımlar, ahlaki değerler, kendi kendine yetme, yeteneğin ifadesi, emniyet, ödemeler, çalışma koşulları, insan ilişkileri, işletme politikası ve uygulaması, sosyal mevki, ilerleme, çalışma arkadaşları, teknik alanda süpervizyon, sorumluluk, başarı ve aktivite) iş tatminlerinin daha yüksek olmasının etkilemiş olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between Permanent Employees and Subcontractor Employees? job satisfaction and motivation parameters, with similar jobs and to determine whether differences exist between some of the socio-demographic parameters.Total of 420 voluntary Permanent and Subcontractor Employees who work in Thermal Power Station operating in Soma-Manisa in year 2011, participated in the investigation in obtaining research data which is organized by the researcher ?Personal Information Form?, ?Minnesota Job Satisfaction Scale? and ?Motivation Questionnaire? were used.Depending on the findings of this study, the subcontractor employees' overall job satisfaction differs from permanent employees. According to the investigation, the subcontractor employees' job satisfaction is higher than the job satisfaction of permanent employees. Between the two working groups, overall job satisfaction of subcontractor employees was found to be higher which is influenced by the 16 sub dimensions of MSQ (social service, moral values, independence, ability utilization, security, compensation, working conditions, supervision human relations, company policies & practices, social status, advancement, co-workers, supervision technical, responsibility, achievement and activity) than that satisfaction of permanent employees.