Taşeron çalışanlar ile kadrolu çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş tatmini üzerine bir araştırma; Ankara ili belediye örneği
A research on job satisfaction with organizational citizenship behavior of permanent employees and subcontractor employees; Example of Ankara metropolitan municipality
- Tez No: 505575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İşini severek yapan çalışanların işlerinde daha randımanlı olacaklarına dair yaygın bir inanış bulunmasına rağmen, bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan hususlar konusunda detaylı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. İş Tatmini ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışlarının bu çalışmalar içerisinde önemli yer tutmaktadır. İnsan performansının en uç noktası sayılabilecek Örgütsel Vatandaşlık Davranışı (ÖVD)'nın ortaya çıkabilmesi için iş tatmini kavramlarının etkili olduğu düşünülmektedir. Buna bağlı olarak bu çalışmanın amacı kadrolu ve taşeron çalışanların arasındaki iş tatmini ile örgütsel vatandaşlık davranışına arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Although there is a common belief for those employees who work very fondly in their work will be more efficient, there is a need for detailed work on the factors that are effective in the emergence of this situation. Job Satisfaction and Organizational Citizenship Behaviors have an important place in these studies. It is thought that the concept of job satisfaction is effective for the emergence of Organizational Citizenship Behavior (OCB) which can be considered as the extreme point of human performance. Accordingly, the aim of this study is to investigate the relationship between job satisfaction and organizational citizenship behavior among staff and subcontractors.