Akran zorbalığında aileye ve okula ilişkin risk ve koruyucu faktörlerin incelenmesi
Bullying and victimization: an examination of family and school related risk and protective factors
- Tez No: 314134
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Okullardaki şiddet sorunun farklı bir boyutu olan akran zorbalığının, öğrencilerin psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Literatürdeki çalışmalar bazı öğrencilerin zorba ve/veya kurban olmaya eğilimli olduklarını; bazılarının ise bu eğilime rağmen zorba ve/veya kurban statüsünde yer almadıklarını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı hem bu eğilime sebep olan hem de öğrencileri bu eğilimden koruyan faktörleri incelemektir. Bu çalışmada akran zorbalığı için koruyucu ve/veya risk faktörü olabilecek bireysel (yaş, sosyoekonomik düzey), ailesel (ebeveyn-ergen ilişkisi, ebeveynlik tutumları) ve okulla (okul sosyal iklimi, okulun fiziksel olanakları) ilgili etmenler ele alınmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 13.05 (SS = .87) olan 1285 (657 kız ve 628 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %5.6'sı zorba, %21.9'u kurbandır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre, öğrencilerin yaşının, ailelerinden şiddet hakkında aldıkları mesajların, ebeveynleri ile olan ilişki biçimlerinin, algıladıkları anne-baba tutumlarının ve algıladıkları okul sosyal ikliminin zorba veya kurban olmada etkili olduğu bulunmuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that bullying, which is a different dimension of school violence, affects students? psychological development negatively. Studies in the literature show that some students have a tendency to be bully and/or victim whereas some others are not in a bully and/or victim statute in spite of this tendency. The present study is aimed to examine the individual (age, socioeconomic statute), family (parent-adolescent relationships, parental attitudes), and school (school social climate, physical opportunities of school) characteristics which can be risk or protective factors for bullying. The sample consisted of 1285 adolescents (657 females, 628 males) with a mean age of 13.05 (SD = .87). Results of the study pointed that 5.6% of students are bully and 21.9% of the students are victim. Hierarchical multiple regression analyses indicated that students? age, messages about violence given by family, relations with parents, perceived parental attitudes and perceived school social climate have affect on being bully or victim. Findings were discussed in the light of the literature.