Karaferye Kazası Hicri 1201-1202 (miladi 1787-1788) tarihli Şer?iyye Sicili: Transkripsiyon ve inceleme
The Court Registers of Karaferye district dated of hijri 1201-1202 (C. E. 1787-1788): Transcription and examination
  1. Tez No: 314161
  2. Yazar: HAZIM ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 462
Özet
Hazırlamış olduğumuz yüksek lisans tezi, Karaferye kazâsına ait 10 Hk. 1447 numaralı Şer?iyye Sicil Defteri olup, Balıkesir İl Halk Kütüphanesi'nde muhafaza edilmektedir. Hicri 1201-1202 (M. 1787-1788) yıllarını kapsamaktadır. Toplam 99 varaktan oluşan sicil defterinde, 225 adet belge yer almaktadır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Karaferye kazâsına ait şer?iyye sicilleri ile çalışmamıza konu sicil defteri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca sicilde yer alan belgeler türlerine göre tasnif edilmiş ve belgelerin özeti sunulmuştur. İkinci bölümde, sicil defterinde yer alan belgelerin genel bir değerlendirmesi yapılarak, Karaferye kazâsı hakkında elde edilen bilgiler aktarılmıştır. Son bölümde, basit transkripsiyon yöntemi kullanılarak, belgeler günümüz harflerine çevrilmiştir. Tezin sonunda yer alan ekler kısmında tezimize konu olan sicilin fotokopisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This M. A. thesis is The Court Register Book of Karaferye numbered 10 Hk. 1447 which is preserved in Balikesir Public Library. It covers Hijri years of 1201-1202 (C.E. 1787-1788). The Court Registers Book which consists of 99 leaves contains 225 documents.The study consists of three chapters. The first chapter contains information about the court registers of Karaferye and the court registers book which is the main concern of this study. Moreover, the documents in the court registers are classified according to their types and with their abstracts. The second chapter contains the overall assessment of the documents in the court register book and obtained information about Karaferye district. In the last chapter, the documents are transcribed into today?s letters by using simple transcription method. In the appendices part which is at the end of the thesis, there is a copy of the court registers of Karaferye district.