Fransız feminizmi bağlamında belirli Anadolu masallarının yeniden okunuşu
The re-reading of certain Anatolian tales in the context of French feminism
- Tez No: 314167
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tarihsel ve toplumsal bir ürün olan dil toplumun kültürel kodlarını yansıtır. Dil kendi dışında oluşan gerçekliğin insan zihninde yansıtılmasına olanak sağlayan basit bir araç değil, doğrudan o gerçeğin kuruluşunda bulunan bir toplumsal pratiktir. Yani içinde bulunduğu toplumdaki bireylerin zihinsel anlam haritalarını oluşturur ve egemen düşünce sistemini tartışılmaz gerçekler olarak algılanmasında yer alır dil. Masalların dili de içinde yaşatıldıkları toplumların kültürel kodlarını yansıtır. Daha da önemlisi masallardaki dil, tanımlamalar, metaforlar aracılığıyla normal/anormal, doğru/yanlış ve güzel/çirkin gibi ayrımları yaparak bu değerlendirmeleri tartışılmaz gerçekler gibi sunmakta ve sorgulanmadan kabul edilen gerçeklerin yeniden üretilmesinde yer alır. Bu anlamda hiç sorgulanmadan kabul edilen `masum' masalların aslında ne kadar taraflı ve ideolojik olduğunu sorgulamak önemlidir.Bu çalışmanın temelde durduğu nokta ise ataerkil ideolojinin sürdürücüsü olan masallın dilinde gizlenen anlamı çözümlemek, masallarda simgesel olarak kadının ve kadınsı özelliklerin nasıl kodlandığı ve toplumsal cinsiyeti masallarda nasıl yeniden üretildiği ile ilgilidir. Bunu çözümlemede ise Fransız feminist yaklaşımı yol göstermektedir. Bu türden bir feminist yaklaşım dilde gizlenmiş anlamı ortaya çıkarmak adına kullandığı kavramsal araçlardan birisi de yapı çözümdür. Yapı çözümcü bir okuma kültür/doğa, zihin/beden, erkek/ kadın güzel/ çirkin gibi düşünce sistemimizin temelinde varılan ilk terimin iktidarını, ötekileştirilen ikinci terimi yok saymaya yönelik düşünce alışkanlıklarını yıkma çabasıdır. Bu anlamda seçilecek olan masallar yapı sökümcü bir okuma ile çözümlenecektir.
Özet (Çeviri)
Language, which is a historically and socially produced, reflects the cultural codes of a society. Language is not a mean that represent the reality rather being as a social practice language establish that reality by itself. In other words, language composes the cultural beliefs, norms and values of a society and shows the dominant thought system as indisputable reality. In addition to this, the language of fairytales reflects the cultural codes of the society. More importantly, the language in fairy tales polarize concepts by metaphors such as the normal/abnormal, true/false, activity/passivity and beautiful/ugly. So it presents this polarization as incontestable ?reality? and takes charge in reproducing this reality. In this sense, it is important to examine the fairy tales as they are not innocent; on the contrary they are sided and ideological. The study?s key point is the representation and reproduction of the patriarchal ideological in the fairytales. In addition to this, it has an interest the hidden meaning in fairytales, the representation of the feminine in fairytales and the reproduction of gender in fairytales.While analyzing these, French feminist theory leads forth to the study. This kind of approach uses the deconstruction in order to reveal the hidden meaning in language. Deconstructivist reading reveal binary oppositions like culture/nature, mind/body, men/women that is placed in human thought. There is a hierarchy in these oppositions and this hierarchization of meaning serves to subordinate the feminine to the masculine order. At this point deconstruction destroys all the hegemonic values and differences attached to the binary oppositions and create new meaning attached to it.