Psikolojik güçlendirmenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde sosyal karşılaştırmanın düzenleyici rolü: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The moderating role of social comparison in the effect of psychological empowerment on organizational identification: An application on the accomodation businesses
- Tez No: 646092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÖKHAN ÖZKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin psikolojik güçlendirme algılarının örgütle özdeşleşmeleri üzerindeki etkisinde sosyal karşılaştırmanın düzenleyici rolünün belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilgili yazın incelenmiş, kuramsal bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle psikolojik güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve sosyal karşılaştırma etkileşimi kuramsal olarak detaylandırılmış, daha sonra ilgili önermelerin ampirik olarak çözümlenebilmesi açısından alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Nevşehir'de faaliyet gösteren üç, dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak, tesadüfî olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup, evreni en iyi şekilde temsil edebilecek örneklem hacmi belirlenmiş ve toplam 316 çalışandan veri toplanmıştır. Araştırmada işgörenlerin sosyo-demografik özelliklerinin ve ölçek maddelerinin değerlendirilmesine ilişkin frekans dağılımları, ölçeğin maddelerini gruplandırmak için açıklayıcı faktör analizi, ölçeklerin geçerliliğini ortaya koymak için doğrulayıcı faktör analizi, bağımsız değişkenin bağımlı dağişken üzerindeki etkisini ve sosyal karşılaştırmanın düzenleyici etkisini belirlemek için yol analizi gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genel olarak konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin psikolojik güçlendirme algılarının örgütle özdeşleşmeleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiş olup, bu etki üzerinde sosyal karşılaştırmanın negatif yönde düzenleyici bir role sahip olduğu belirlenmiştir. Son olarak ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiş ve bu doğrultuda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the modarator role of social comparison in theeffect of the psychological empowerment perceptions of the employees working in the accommodation businesses on their identification with the organization For this purpose, the relevant literature was examined, a theoretical model was developed and the research hypotheses were developed. Within the scope of the research, first of all, psychological empowerment, organizational identification and social comparison interaction were theoretically detailed and then, field research was conducted in order to analyze the related propositions empirically. The universe of the research is the employees working for three, four and five- stared accomodation businesses operating in Nevşehir. The convenience sampling method, one of the non-random sampling methods, was used as the sampling method in the research, the sample size that could represent the universe was determined in the best way and data were collected from 316 employees in total. In the research, statistical analysis methods were used such as the frequency distributions related to the evaluation of the socio-demographic characteristics and scale items of the employees, the explanatory factor analysis to group the items of the scale, the confirmatory factor analysis to reveal the validity of the scales, the path analysis to determine the effect of the independent variable on the dependent variable and to determine the modarator effect of social comparison. As a result of the research, it was determined that the psychological empowerment perceptions of the employees working in the accommodationbusinesses had an effect on their identification with the organization. and that socialcomparison had a negative modarator role in this effect. Finally,the results achieved were evaluated and various suggestions were accordingly presented