İmge kullanımının okul şarkılarının öğretimindeki başarıya etkisi
The impact of using image on the success of teaching school songs
  1. Tez No: 314235
  2. Yazar: ALİ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı; imge kullanımının okul şarkılarının öğretiminde ne ölçüde etkili olduğunu tespit etmektir. Bu amaçla araştırmada yöntem olarak kontrol gruplu öntest- sontest deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Buna göre araştırmanın çalışma gruplarını; Malatya İlinde Milli Eğitim Bakanlığı ?Ali Rıza Aydos?, ?Şehit Asteğmen Feyzullah Taşkınsoy?, ?Emine Nezihe Parlak? ve ?Gazi? İlköğretim Okulları, 4.sınıf (n=120) öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrenci kişisel bilgi toplama formu, öntest-sontest değerlendirme ölçeği ve imge destekli okul şarkıları öğretiminde kullanılan bilişsel ölçme formları kullanılmıştır. Buna göre öğrenciler; 2011?2012 Eğitim-Öğretim Yılı, Güz Yarıyılında dört ilköğretim okulunda deney ve kontrol gruplarına ayrılarak araştırmacı tarafından altı hafta ve haftada iki ders saati süresince, deney grubuna (n=60) imge destekli, kontrol grubuna (n=60) ise MEB müfredat programında yer alan tekniklere dayalı okul şarkıları eğitimi verilmiştir.Araştırmada deney gruplarında kullanılmak üzere, görsel ve işitsel algıların imgelem yoluyla desteklenerek aktif bir öğrenme sağlamayı amaçlayan, her bir okul şarkısının içeriği ile doğrudan bağlantılı animasyon ve videolar hazırlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak hazırlanan video ve animasyonlarda, okul şarkılarının sözel imgelerini temsil eden video görüntüleri ile resimler belirlenmiştir. İkinci sırada ise okul şarkılarına ait işitsel imgelerin, şarkı notalarının çoksesli bir dokuya dönüştürülmesi yoluyla zenginleştirilerek Logic Studio programında dikkat çekici bir hale getirilmesi sağlanmıştır. Son aşamada ise hazırlanan görsel ve işitsel imgeler, Flash CS5 animasyon programında bir araya getirilerek okul şarkıları öğretiminde kullanılacak eğitim-öğretim materyalinin hazırlanma aşaması tamamlanmıştır.Kontrol gruplarında ise geleneksel okul şarkıları öğretim yöntemlerinden ?kulaktan şarkı öğretimi? kullanılmıştır.Araştırma verilerinin analizleri SPSS.17 paket programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to assess how effective the use of images is in terms of teaching the school songs. For this purpose, pretest-posttest experimental method of scientific investigation with a control group is used as a method. The work groups are 4th grade students (n=120) from the schools of National Education Ministry such as ?Ali Rıza Aydos?, ?Şehit Asteğmen Feyzullah Taşkınsoy?, ?Emine Nezihe Parlak? and ?Gazi? Primary Schools.As a data collection tool, personal data gathering forms, pretest-posttest rating scale, cognitive rating forms used in image-based school songs. Therefore, the students of these four schools in the autumn, 2011-2012 years of education were separated into the control and experimental groups. The researcher instructed the image-based school chants to the experimental group (n=60), and the ones within the techniques that belong to ministry of education curriculum to the control group (n=60) 2 lesson-times per week in a six weeks period.In the study, animations and videos that provide active learning and are directly related with the content of every school song were prepared with the help of supporting audiovisual perception by imagination in order to use them in experimental groups. In this purpose, video motions and pictures that synchronically support the meaning of lyrical images in school songs were firstly designed. Secondly, by turning the audio images, their song notes into the polyphonic patterns and making them richer, they were designed as attention-grabbing via the software program of Logic Studio.