Okul öncesi çocukların görsel algılarının geliştirilmesine yönelik bir uygulama örneği: 'Nesi var, nasıl?' görsel algı eğitimi yöntemi
An application example for the development of preschool children's visual perceptions: 'What's it got, how? 'visual perception education method
  1. Tez No: 947496
  2. Yazar: AYKUT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Nesi Var, Nasıl?”Görsel Algı Eğitimi Yöntemi'nin okul öncesi çocukların resim çalışmalarına etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ODTÜ Yuva ve Anaokulu'nda öğrenim gören 51 çocuktan oluşmaktadır. Veri toplama aracı, çocuklardan elde edilen“Kuşlar ve Ben”,“Su Altında Yaşam”ve“Çiçekler ve Doğa”konulu resim çalışmalarından oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde, Prof. Dr. Meliha YILMAZ tarafından geliştirilen“Nesi Var, Nasıl?”Görsel Algı Eğitimi Yöntemi'ne uygun olarak hazırlanmış dereceli puanlama anahtarı (“Nesi Var, Nasıl?”Görsel Algı Eğitimi Yöntemi Rubriği) kullanılmıştır. Araştırmada, görsel sanatlar alanında uzman üç farklı puanlayıcı, her bir çocuğa ait kuşlar ve ben, su altında yaşam ve çiçekler ve doğa konularına özgü figürleri biçim, renk, doku, hareket ve çalışmanın tamamlanması açısından puanlamıştır. Ayrıca ilgili konularda yapılan resimler stereotip ve imge çeşitliliği açısından araştırmacı tarafından nitel olarak incelenmiş ve tema analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntemi olarak nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel analiz yöntemi olarak deneysel desenlerden“tek gruplu ön test-son test”kullanılmıştır. Uygulama altı haftada kırkar dakikalık dersler şeklinde toplam 240 dakika sürmüştür. Betimsel istatistikler ile görülen farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını ortaya koymak için parametrik olmayan yöntemlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi yapılarak sonuçlar rapor edilmiştir. Araştırma sonucunda, okul öncesi çocukların“Kuşlar ve Ben”,“Su Altında Yaşam”ve“Çiçekler ve Doğa”konulu figürlerinde ön uygulama - son uygulamaları arasında biçim, renk, doku, hareket, çalışmanın tamamlanması kriterlerinin tamamında son uygulama lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir.“Kuşlar ve Ben”konusu açısından en yüksek fark sırasıyla biçim, renk, hareket ve doku;“Su Altında Yaşam”konusu açısından en yüksek fark sırasıyla biçim, doku, renk, hareket;“Çiçekler ve Doğa”konusu açısından doku, biçim, hareket ve renk kriterlerinde belirlenmiştir. En düşük fark ise tüm konularda çalışmanın tamamlanması kriterinde ortaya çıkmıştır. Araştırmacı, ele alınan üç konu doğrultusunda çocukların resimlerini, stereotip kullanımı ve imge çeşitliliği açısından değerlendirmiştir. Her bir kriter için ayrı ayrı oluşturulan matrislerde, öğrencilerin şablon kullanımları ve imge çeşitlilikleri sayılmış, ardından bu veriler SPSS programına aktarılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, ön uygulama ile son uygulama arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular,“Nesi Var, Nasıl?”Görsel Algı Eğitimi Yöntemi'nin çocukların görsel algı becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Son uygulama sonuçlarına göre, çocukların resimlerinde figürlere ait biçim, renk ve doku özelliklerini daha ayrıntılı ve özgün bir şekilde ifade ettikleri, stereotip kullanımının azaldığı ve imge çeşitliliğinde artış sağlandığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, görsel algıyı artırmaya yönelik eğitsel yöntemin, çocukların hem sanatsal becerilerinin hem de bireysel özgünlüklerinin geliştirilmesine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak görsel algının ve görsel ifadenin geliştirilmesini amaçlayan“Nesi Var, Nasıl?”Görsel Algı Eğitimi Yöntemi'nin tüm kriterler ve stereotip, imge çeşitliliği kullanımı açısından etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the 'What's it got, How?' Visual Perception Education Method has an effect on the drawing skills of preschool children. The study consists of 51 children enrolled at METU Kindergarten and Nursery School in the 2022-2023 academic year. The data collection tool consists of drawing works on the themes of 'Birds and Me,' 'Life Underwater,' and 'Flowers and Nature' obtained from the children. In the analysis of the data, a rubric titled“What's it got, How?”Visual Perception Training Method Rubric, which was developed in accordance with the“What's it got, How? ”Visual Perception Training Method by Prof. Dr. Meliha YILMAZ, was utilised. In the study, three different raters specialising in visual arts scored each child's drawings of birds and me, life under water, and flowers and nature in terms of shape, colour, texture, movement, and completion of the work. Additionally, the pictures drawn on related topics were qualitatively examined by the researcher in terms of stereotype and image diversity, and a theme analysis was conducted. A mixed method combining quantitative and qualitative data was employed as the research method. As a quantitative analysis method, a 'single group pre-test-post-test' experimental design was employed. The application lasted a total of 240 minutes in the form of 40-minute lessons over six weeks. To determine whether the differences observed with descriptive statistics were statistically significant, the results were reported using the Wilcoxon signed-rank test, a non-parametric method. The results of the study revealed that there was a statistically significant difference in favour of the post-application in all criteria of form, colour, texture, movement, and completion of the work between the pre-application and post-application of preschool children's figures on the topics of 'Birds and Me,' 'Life Underwater,' and 'Flowers and Nature.' The highest differences in the 'Birds and Me' theme were in shape, colour, movement, and texture; in the 'Life Underwater' theme, the highest differences were in shape, texture, colour, and movement; and in the 'Flowers and Nature' theme, the highest differences were in texture, shape, movement, and colour. The lowest difference was in the completion of the work criterion in all themes. The researcher evaluated the children's drawings in terms of stereotype use and image diversity in line with the three topics covered. In matrices created separately for each criterion, the students' use of templates and image diversity were counted, and then these data were transferred to the SPSS programme and analysed. As a result of the analyses, a significant difference was found between the pre-application and final application. The findings indicate that the 'What's it got, How?' Visual Perception Education Method is effective in developing children's visual perception skills. According to the final application results, it was found that children expressed the shape, colour, and texture characteristics of figures in their drawings in a more detailed and original manner, stereotype use decreased, and image diversity increased. This study reveals that educational methods aimed at increasing visual perception contribute to the development of both children's artistic skills and individual uniqueness. As a result, it has been concluded that the 'What's it got, How?' Visual Perception Training Method, which aims to develop visual perception and visual expression, is effective in terms of all criteria and the use of stereotypes and image diversity.