Formen und verfahren der Leistungsfeststellung im frühsprachlichen Deutschunterricht der Grundschule
İlköğretim 1-2. kademe düzeyindeki yabancı dil olarak Almanca dil derslerine yönelik ölçme-değerlendirme yaklaşımları ve araçları
- Tez No: 314247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN SAYINSOY ÖZÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Ülkemizde yabancı dil derslerinin erken yaşta öğretilmeye başlanması öğretim sürecinin yeniden yapılanmasını gerektirmekle birlikte, ölçme değerlendirme yaklaşımının da ele alınmasını gerektirmiştir. Bu kapsamda çalışmanın amacı ilköğretim yabancı dil derslerinde süreç odaklı ölçme değerlendirme yaklaşımlarının nasıl düzenlenmesi gerektiğinin belirlenmesidir. Günümüzde pek çok özel okulda yabancı dil dersleri 1. sınıftan itibaren sunulmakta, ancak Milli Eğitim Bakanlığının bu doğrultuda aldığı bir karar olmamakla birlikte, Almanca dersi öğretim programı, ilköğretimin 4.-8. sınıfları için hazırlanmıştır. Henüz devlet okullarında birinci kademede uygulaması bulunmadığından, bu kademeye (1.-3. sınıf) yönelik ölçme değerlendirme programı da bulunmamaktadır. Çalışmada bu nedenle birinci kademede ölçme değerlendirme yaklaşımındaki yeni yönelimler ele alınmış, bu çerçevede geleneksel ölçme değerlendirme yaklaşımlarından farklı olarak, neden alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarından yararlanılması gerektiği belirtilmiş ve uygulamada dikkat edilmesi gereken ilkelere değinilmiştir. Bu kapsamda da süreç odaklı ölçme değerlendirme çalışmasının önemi üzerinde durulmuş, bu yaklaşımı destekleyen yöntem ve teknikler ele alınmıştır. Özellikle duyma-anlama ve konuşma becerileri temel alınarak bir alternatif ölçme değerlendirme aracı olan gözlem formları örnek verilmiştir. Çalışmada erken yasta yabancı dil öğretimindeki ölçme-değerlendirme uygulamalarının, verilen öneri ve örnekler yönünde sürdürülmesi halinde, güvenirliliğinin ve çocuklara uygunluğunun artacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The foreign language instruction starts at an early age in our country and from hence arises the necessity of restructuring the instruction period and rehandling the assessment and evaluation framework. This study aims to determine how process-oriented assessment and evaluation methods need to be defined in foreign language lessons in primary school. Nowadays, foreign language classes are offered to 1. grade students in many private schools. However, a decision made by Ministry of Education in this direction does not exist and the instruction programs for German classes are prepared for 4. -8. grade students in the primary school. This program is not implemented in state schools (grades 1.-3.) at primary stage yet; an assessment and evaluation program regarding this does not exist as well. Therefore, in this study the new trends in approaches to assessment and evaluation at primary stage are considered. Within this framework it is also indicated, why it is essential to make an advantage of alternative assessment and evaluation methods apart from conventional techniques. Also the principles that need to be taken into consideration are hereby stated. In this context, the importance of process-oriented assessment and evaluation method is emphasized and techniques that support this approach are discussed. Based upon the speaking, hearing and comprehension skills, observation forms to be used as alternative assessment and evaluation tools are provided herewith as a sample. It was concluded from the study that, if assessment and evaluation processes related to early foreign language instruction, are performed according to the suggestions and samples provided, then the reliability would increase.