Bakım emeği: Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme kapsamında bir değerlendirme
Care work: An assessment in the context of gender sensitive budgeting
  1. Tez No: 314289
  2. Yazar: ÖZGÜN AKDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarını yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme (TCDB) konusu çerçevesinde ele almaktadır. Bu doğrultuda bakım emeği meselesine odaklanılmıştır. Tez araştırmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.Buna göre öncelikle, ev emeğine ve unsurlarına dair bir analiz çerçevesi ortaya konmuştur. Daha sonra ev emeği ve bakım konusunun bir sosyal politika meselesi olduğu kabul edilerek, sosyal politikanın, refah devleti kurumsallaşmasından günümüze, hem söylemsel hem de uygulama düzeyinde kadını ve ev emeğini nasıl ele aldığı incelenmiştir. Devamında bir sosyal politika olarak bütçenin toplumsal cinsiyet boyutu değerlendirilmiş ve TCDB konusu ele alınmıştır. Daha sonra, Türkiye'de yerel yönetim bütçelerinin toplumsal cinsiyet farkındalığı, süregiden proje ve uygulamalar üzerinden irdelenmiştir. Son olarak, Diyarbakır ili,Sur İlçe Belediyesi'nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki faaliyetleri ve bunun bütçeleme süreci, kadınların ev emeğine etkisi temelinde incelenmiştir. Bu inceleme, yapabilirlikler / kapasiteler yaklaşımını çerçevesinde analiz edilmiştir.Sonuç olarak, yerel yönetimde TCDB uygulamasının bütçede gösterilmesindeki kısıtlara dikkat çekilerek, başarılı bir TCDB pratiğinin öncelikle yeterli bir toplumsal cinsiyet farkındalığı ve politik niyeti gerektirdiği görülmüştür. Bununla birlikte bütçeleme siteminin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik harcamaların gösterilmesini ve izlenilmesini sağlamak üzere geliştirilmesi gerekmektedir. Bu da merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin eşgüdümlü çalışması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis considered gender equality policies with a special focus on care work at the local municipality level in the frame of gender sensitive budgeting. Firstly, an analysis framework about care work and its components has been stated. Lately, it has been examined that, how social policy approached to women and their domestic and care work both at discourse and implementation levels. Following this, the gendered dimensions of budgeting has been analysed and gender sensitive budget has been assessed.Moreover, the gender awareness of the budgeting process of local municipalities in Turkey has been examined with a special focus on the continuing projects and implementations. Finally, Diyarbakır - Sur Municipality?s gender equality policies have been evaluated in terms of budgeting of the expenses for gender equality and its effects on domestic care work of women. The capability approaches? conceptual framework has been used to analyse these policies.Consequently, the limits encountered while recording of the gender equality expenses in the budget have been pointed out and technical problems arising from Turkish current budgeting law at the local municipality level have been emphasised. We have come to the conclusion that, for a successful gender budgeting practice, an adequate gender awareness and political motive is necessary. However, it has been seen that cooperation between local and central administration level is required for the improvement of gender sensitive budgeting techniques.