Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi yapılan hastalarda işlem öncesi bilgilendirmenin ağrı ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
The effect of informing on pain and anxiety levels of the patients before transrectal ultrasound guided prostate biopsy
- Tez No: 314294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
TRUS-Bx işlemi öncesi bilgilendirmenin hastaların ağrı ve anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla karşılaştırmalı vaka kontrol çalışması olarak planlanan araştırma, Ekim 2011-Ocak 2012 tarihleri arasında Üroloji kliniğine başvuran hastalardan 50 deney, 50 kontrol olmak üzere 100 hastanın katılımıyla gerçekleştirildi. Veriler, Bireyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI TX-I ve STAI TX-II Kendini Değerlendirme Formu) ve ağrıyı değerlendirmek için Visual Analog Skalası (VAS) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metotları -Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma-, Kolmogorov-Smirnov dağılım testi, Pearson Ki-Kare testi, Mann Whitney-U testve Wilcoxon ilişkili iki örneklem testi kullanıldı. Sürekli Kaygı Ölçeği Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı 0,72, Durumluk Kaygı Ölçeği Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı 0,69 olarak bulundu. Deney grubundaki hastaların durumluk kaygı düzeyleri ortalaması işlem öncesi 43,80±5,34, bilgilendirme sonrası 35,86±3,86 ve işlem sonrası 34,18±5,40 olarak belirlendi. Deney grubunda bilgilendirme sonrasında durumluk kaygı düzeyinde anlamlı azalma görüldü. Kontrol grubundaki hastaların durumluk kaygı düzeyleri ortalaması işlem öncesi 45,88±6,44, işlem sonrası 40,18±4,79 olarak belirlendi. Kontrol grubu hastalarının durumluk kaygı düzeylerinde işlem sonrasında düşüş olmasına rağmen, bu düşme deney grubunun durumluk kaygı düzeylerinden daha azdır. Deney ve kontrol grubu arasında işlem öncesi ve işlem sonrası ağrı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Deney grubundaki hastaların işlem başlangıcında, ikinci örnek, dördüncü örnek, altıncı örnek, sekizinci örnek ağrı düzeyleri, kontrol grubundaki hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Elde edilen bulgular doğrultusunda; işlem öncesi bilgilendirmenin hastaların ağrı ve anksiyete düzeylerinin azaltılmasında etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This research, planned with comparative case-control study in order to determine the effect of prebiopsy informing on pain and anxiety levels of patients, is carried out with the participation of 100 patients out of which 50 experimental group and 50 control group from the patients who admitted to urology clinic in October 2010 to June 2011. The data are collected by Individual Information Form, Staite-Trait Anxiety Inventory (STAI TX-I, Self Evaluation Form STAI TX-II) and The Pain Visual Analogue Scale (VAS). In the evaluation of data analysis, descriptive statistical methods -Frequency, percentage, mean, standart deviation-, Mann Withney U-Test and Wilcoxon Signed Ranks Test are used. Cronbach?s Alpha reability coefficient of the Trait Anxiety Scale is found 0,723 and the State Anxiety Scale is found 0,685. The State Anxiety Scale mean score of the experiment group patients before the biopsy 43,80±5.34, whereas this score is determined as 35,86±3,86 just after the informing and determined as 34,18±5,4 after the biopsy. This clearly indicates that in the experiment there are significant statistical decrease in State Anxiety Scale after informing. The State Anxiety Scale mean score of the control group patients prebiopsy is determined as 45,88±6,44, whereas just after biopsy as 40,18±4,78 is recorded. Despite the decline, the level of state anxiety in the control group patients, this reduction in state anxiety levels lower than the experimental group. There is not significant statistical difference between the experiment and control group patients nor prebiopsy neither postbiopsy on levels of pain. Significant statistical decrease of pain levels observed in the beginning of biopsy, second sample, fourth sample, sixth sample, eighth sample of control group patients. In line with the findings obtained from this search, the effect of the prebiopsy informing, which is given to patients, on their pain and anxiety levels is determined.