Antibiyotik kullanan hastalarda bağırsak florasının incelenmesi ve clostridium difficile toksin araştırılması
Investigation of intestinal flora and clostridium difficile toxin at patients on antibiotics
- Tez No: 314341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Clostridium difficile ilişkili ishal özellikle hastanede yatan geniş spektrumlu antibiyotik kullanan hastalarda ortaya çıkabilmektedir. Kendini sınırlayan hafif bir ishalden ağır seyirli psödomembranöz enterokolite kadar değişen bir klinik tablonun gelişmesi söz konusudur. C. difficile'ye bağlı enfeksiyonlardan sorumlu en önemli antibiyotikler ampisilin, amoksisilin, klindamisin ve sefalosporinlerdir. Antibiyotik kullanımı dışında ileri yaş, gastrointestinal endoskopi ve cerrahi müdahale, kanser, böbrek yetmezliği gibi altta yatan hastalıklar, immün sistemin baskılanması, nazogastrik tüpün varlığı, antiülser ilaç kullanımı, yoğun bakımda yatma, uzun süreli hastanede yatış risk faktörleri arasında sayılmaktadır. Kesin tanı dışkıdan C. difficile'nin üretilmesi ve hücre kültüründe sitopatik etkiyi saptayarak toksin yapımının gösterilmesi ile konur. Ancak rutinde bu her zaman mümkün olmadığı için ELISA yöntemi ile toksinin gösterilmesi daha sık kullanılan bir yöntemdir.Bu çalışmada Eylül 2010-Ekim 2011 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin çeşitli kliniklerinde yatan ve ishal gelişen 158 hastadan Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na gönderilen dışkı örneklerinde Enzyme-Linked Fluorescent Assay (ELFA) yöntemiyle C. difficile toksin A/B araştırılmıştır. Çalışmamızda; 18 (%11,4) hastada C. difficile toksin A/B pozitif olarak bulunmuş ve bu hastaların 15 (%83,3)'inin beta laktam-beta laktamaz inhibitör grubu (penisilin, sefalosporin ve karbapenem) antibiyotik kullandığı görülmüştür. Toksin pozitif hastaların dışkı kültürlerinde ise bir tanesinde C. albicans ürerken 17 tanesinde normal bağırsak flora bakterilerinin ürediği tespit edilmiştir.Sonuç olarak; C. difficile hastanede yatan ve başta antibiyotik kullanan hastalarda gelişen ishallerde öncelikle akla gelmeli ve rutin laboratuvarlarda dışkıda toksin araştıran ELISA testleriyle toksin araştırılmasının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Clostridium difficile associated diarrhea may especially occur in hospitalized patients receiving large spectrum antibiotics. It is possible to observe a clinical picture ranging from a mild self-limiting diarrhea to severe course of pseudomembranous enterocolitis. The most important antibiotics responsible for C. difficile infections are to ampicillin, amoxicillin, clindamycin, and cephalosporins. A part from the use of antibiotics, advanced age, gastrointestinal endoscopy and surgery, underlying diseases such as cancer and kidney failure; immune system suppression, the presence of a nasogastric tube, use of antiulcer drugs, intensive care unit treatment and long-term hospitalization are counted within risk factors. The definitive diagnosis is established producing C. difficile from the feces and demonstration of the toxin by determining the cytopathic effect in cell culture production. However this routine is not always possible so demonstration of the toxin with the ELISA method is more often used method.In this study, toxin A/B were investigated with Enzyme-Linked Fluorescent Assay (ELFA) method in stool specimens which sent to Department of Medical Microbiology Laboratory from 158 patients who developed diarrhea and hospitalized in various clinics of Mersin University School of Medicine between September 2010 - October 2011. In this study, C. difficile toxin A/B is found positive in 18 (11,4%) patients and 15 of these patients (83,3%) were used, beta-lactam-beta-Scroll lactamase inhibitor group (penicillins, cephalosporins, and carbapenems) antibiotics. In one of the stool cultures of toxin positive patients had C. albicans while normal intestinal flora bacteria were grown in the 17 of them.As a result, C. difficile should be considered particularly for the hospitalized and diarrhea developed patients who used antibiotics first. Investigation of toxin with ELISA test while performing routine toxicological processing of stool in laboratories is recommended.