Çocukluk çağı kolorektal karsinomları ve k-ras gen mutasyonunun klinik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
Childhood colorectal carcinomas and the relationship of k-ras mutation between clinical parameters and prognosis
  1. Tez No: 314350
  2. Yazar: AYŞE BÜYÜKCAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kolorektal kanserler, çocukluk çağında oldukça nadir görülmektedir. Genç hastalarda kolorektal karsinom kötü prognoza sahiptir. Çocuklarda ve adölesanlarda kolorektal karsinomdaki tümör biyolojisi halen net anlaşılmamıştır ve muhtemel farklı basamaklar ile gelişmektedir. Çocukluk çağı kolorektal karsinomlarda K-ras mutasyonun sıklığı ve bu mutasyonun olası bu farklı basamaklar içinde yer alıp almadığı konusunda yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızda çocukluk çağı kolorektal karsinomlarının genel özelliklerini, K-ras mutasyonunun sıklığını ve prognozla olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Onkoloji Bölümünde 1974-2010 yılları arasında 18 yaş altı kolorektal karsinom tanısı ile izlenmiş 28 hastanın onkoloji kartları ve hastane dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çocuk Patoloji Bölümünden parafin doku bloklarına ulaşılabilen 18'inden K-ras mutasyonu çalışılmak üzere tümörlü parafin doku bloklarından özel kesitler alındı. K-ras mutasyonu `pyrosequencing' metodu ile çalışıldı. Hastaların ortanca yaş değeri 14 yıl olup erkek/kız oranı 2.5/1 idi. Hastaların başvuru anında en sık şikayeti karın ağrısı (%57.1) ve kilo kaybı (%42.8) idi. Semptom ile tanı arasındaki geçen süre ortalama 4 aydı. En sık görülen primer yerleşim yeri rektum (%42.9) ve sigmoid kolondu (%25). En sık histopatolojik alt tip müsinöz adenokarsinomdu (%71.4). Hastaların tanı anında %89.2' sinde en sık periton ve eklerine olmak üzere metastaz mevcuttu. Hastaların 3 ve 5 yıllık genel sağkalım oranları %10 idi. İleri evre (p=0.0045) ve makroskopik rezidü tümör (p=0.000) önemli ve kötü prognostik faktörler olarak bulundu. 18 hastanın 3'ünde K-ras mutasyonu %16.6 olduğu tespit edildi. En sık görülen mutasyon tipi 12. kodonda GGT ? GAT mutasyonu idi. Hastalar 13, 16 ve 10 yaşlarında olup, erkek/kız oranı: 2/1 idi. En sık tümör lokalizasyonu; sigmoid kolon olup, en sık rastlanan histolojik tip; müsinöz adenokarsinomdu. Hastaların evreleri sırasıyla evre C, B ve D (Modifiye Dukes') idi. Hastaların eşlik eden başka bir hastalıkları yoktu ve sağkalım süreleri sırasıyla 25, 14.5 ve 10 aydı. Sonuç olarak çocukluk çağı kolorektal karsinomları yıllar içinde yeni tedavi seçeneklerine rağmen kötü prognoza sahiptir. Erişkinlere göre daha farklı histolojik alt tiplerle, daha kısa sürede gelişmesi, daha agresif seyretmesi tümör gelişiminde, olması muhtemelen farklı biyolojik basamakları işaret etmektedir. K-ras mutasyonu da çocukluk çağı kolorektal karsinomlarının bu farklı biyolojik basamaklar içinde rol aldığı görülmektedir. Bununla birlikte çocukluk çağı kolorektal karsinomlarının biyolojisini anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is extremely rare in childhood. Colorectal carcinoma has a poor prognosis in young patients. The tumorigenesis of colorectal carcinoma in children and adolescents is still unclear and probably evolves through different steps. There are not enough studies about the rarity of K-ras mutation with childhood colorectal carcinoma. The aim was to research features and outcomes of childhood colorectal carcinoma, as well as examine the frequency of K-ras mutation, and the relationship of prognosis of colorectal carcinoma (CRC) in children and adolescents. The clinical, pathologic features, prognostic factors and outcomes of CRC in 28 children and adolescents (ages 10 to 17 years) referred to Pediatric Oncology Department of Hacettepe University Children?s Hospital between 1974 and 2010 were reviewed for this study. Paraffin-embedded tissues of 18 patients were available and these tissues were analyzed by using the `pyrosequencing? method for detecting K-ras mutation. The median age of patients was 14 years and the male/female ratio was 2.5/1. At presentation the most common symptoms were abdominal pain (57.1%) and weight loss (42.8%). The time between symptoms and diagnosis was 4 months. The most common sites of involvement were the rectum (42.9%) and the sigmoid colon (25%). Mucinous adenocarcinoma was the most common histiotype (71.4%). At presentation 89.2% of patients had metastatic disease, especially to peritoneal surface (39.3%). Overall survival rates at 3 and 5 years were 10 %. Distant stage (p=0.045), incomplete resection and macroscopic tumor (p=0.000) were poor prognostic outcomes. K-ras mutation was identified in three of the 18 patients (16.6%). The most common mutation of the patients was GGT ? GAT at codon 12. The patients that had K-ras mutation were, 13, 16 and 10 years old and the male/female ratio was 2/1. The most common location was sigmoid and the most common histiotype was musinous adenocarcinoma. Stages were C, B and D (Modified Dukes?) respectively. No one had another illness. Survival times were 25, 14.5 and 10 months respectively. Childhood colorectal carcinomas have poor prognosis even new therapies. It occurs in a shorter time than adults, with different histiotypes and more likely with different steps. It seems that K-ras mutation plays a part in this different biology of pediatric CRC. However further studies are essential to investigate and understand the biology of childhood CRC.