Değişik ışık kaynaklarıyla polimerize edilmiş dental kompozitlerin sitotoksisitesi
Cytotoxicity of dental composites polymerized with different light curing units
- Tez No: 314390
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik monomer yapısına sahip iki kompozit rezinin sitotoksisitesi üzerine iki değişik ışık cihazının etkilerini in vitro'da hücre kültürü metoduyla değerlendirmektir.Bu çalışmada, Filtek Silorane (3M ESPE, St.Paul, MN, USA) ve Grandio (Voco,Cuxhaven,GERMANY) olmak üzere iki değişik kompozit rezin kullanılmıştır. Bir adet halojen ışık cihazı (Hilux Ultraplus, Benlioglu Dental, Ankara, Türkiye) ile LED(light emitting diode) (Hilux LEDMAX, Benlioglu Dental, Ankara, Türkiye) ışık cihazı kompozit örneklerin polimerizasyonunda kullanılmıştır. Kompozit örnekler steril teflon kalıplara/5 mm çap ve 2mm derinlik) aseptik koşullarda yerleştirildikten sonra LED veya halojen ışık cihazı ile tek taraftan ışık uygulanarak polimerize edilmiştir. Her bir kompozit rezin-ışık cihazı ve zaman aralığı kombinasyonu için 5 adet örnek hazırlanmıştır.Hazırlanan örnekler 37?C'lik nemli bir incubator içinde 24,48 ve 72 saat boyunca DMEM'de (Dulbecco's Modified Eagle Medium) bekletilmiştir Elde edilen ekstraksiyon sıvıları ,iki kompozit rezinin sitotoksisitelerini değerlendirmek amacıyla MTT testinde hücre canlılığını ölçmek için spektrofotometrik ölçümlerde kullanılmıştır. MTT testi üç ayrı deneyle tekrarlanmıştır.İkili gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U test, ikiden fazla grup karşılaştırmaları ise Bonferrini düzeltmeli Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Çoklu karşılaştırmaların analizinde ANOVA kullanılmıştır. Farklı ışık uygulama cihazları ile kompozit rezinlerin etkileşimi ve L929 hücrelerine maruz bırakılma sürelerinin kompozit rezin materyallerin sitoksisitelerini etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of two different light curing units on cytotoxicity of two different resin composites with different monomer structures through cellular culture method.Two different composite resins, Filtek Silorane (3M ESPE, St.Paul, MN, USA) and Grandio (Voco,Cuxhaven, GERMANY) was used in this study. Two commercially available dental curing lights were used to polymerize the composite samples, a halogen light curing unit (Hilux Ultraplus, Benlioglu Dental, Ankara, Türkiye) and a light emitting diode (Hilux LEDMAX,Benlioglu Dental, Ankara, Türkiye). Composite samples were placed into sterile teflon moulds (5 mm diameter and 2 mm thickness) under aseptic conditions.The samples were cured from one side either with a halogen or LED light curing unit. 5 samples were prepared for each resin composite, light curing unit and time interval combination. The samples were aged with DMEM (Dulbecco?s Modified Eagle Medium ), in a humidified incubator at 37?C for 24 hours,48 hours and 72 hours. The obtained extraction liquids were collected and used for spectrophotometric measurement of cell viability MTT assay was used in evoluation of the cytotoxicity of two composite resins. MTT assay was repeated in three seperate experiments.The differences between two groups were analyzed with Mann Whitney U test. Comparisons of more than two groups were analyzed with Kruskal-Wallis analysis of variance with Bonferroni correction. ANOVA was used for multiple comparisons. Interactions of different light curing units-resin composites combinations and exposure times to L929 cells were found to be affecting cytotoxicity of composite resin materials.