Klinik örneklerden izole edilen A. baumannii suşlarında antibiyotik direncinde rol oynayan integronların varlığı ve tiplendirilmesi
The presence and identification of integrons which plays role in antibiotic resistance for acinetobacter baumannii strains isolated from clinical specimens
- Tez No: 314450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde Acinetobacter ilişkili enfeksiyonlar önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmanın amacı çeşitli klinik örneklerden izole edilen Acinetobacter spp. suşlarının integron taşıyıcılık oranlarını, tiplerini ve antibiyotik direnci ile arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, İbn-i Sina Hastanesi Merkez Bakteriyoloji Laboratuvar'ında Ocak 2010-Şubat 2010 tarihleri arasında çeşitli klinik izolatlardan izole edilen 50 Acinetobacter baumanni çalışmaya dahil edilmiştir. Suşların 17'sinin (%34) integron yapısı taşıdığı ve bu integronların tamamının sınıf I integron yapısında olduğu saptanmıştır. Buna karşın integron pozitif olan ve olmayan suşların antibiyotik direnç paternleri incelendiğinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu sonuç bakteri direnç oluşumunun sadece integron varlığıyla araştırılmasının doğru olamayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter related infections in intense care units are substantial causes for morbidity and mortality. Objective of this study is to investigate the integron bearing rates, types and the relation between antibiotic resistance of Acinetobacter spp. strains isolated from various clinical samples. For that purpose, 50 Acinetobacter baumanni strain has been isolated from various clinical isolates between the dates January 2010-February 2010 in Ibn-i Sina Hospital Central BacteriologyLaboratory. It is determined that 17 of the strains (34%) carry integron structure and those integrons are in class I integron structure. On the contrary, when the antibiotic resistance patterns of strains with positive integron or without positive integron had been examined, any significant difference could not be determined. This conclusion may suggest that the searching the integron existence alone for determining bacterial resistance formation might not be accurate.Acinetobacter related infections in intense care units are substantial causes for morbidity and mortality. Objective of this study is to investigate the integron bearing rates, types and the relation between antibiotic resistance of Acinetobacter spp. strains isolated from various clinical samples. For that purpose, 50 Acinetobacter baumanni strain has been isolated from various clinical isolates between the dates January 2010-February 2010 in Ibn-i Sina Hospital Central BacteriologyLaboratory. It is determined that 17 of the strains (34%) carry integron structure and those integrons are in class I integron structure. On the contrary, when the antibiotic resistance patterns of strains with positive integron or without positive integron had been examined, any significant difference could not be determined. This conclusion may suggest that the searching the integron existence alone for determining bacterial resistance formation might not be accurate.Acinetobacter related infections in intense care units are substantial causes for morbidity and mortality. Objective of this study is to investigate the integron bearing rates, types and the relation between antibiotic resistance of Acinetobacter spp. strains isolated from various clinical samples. For that purpose, 50 Acinetobacter baumanni strain has been isolated from various clinical isolates between the dates January 2010-February 2010 in Ibn-i Sina Hospital Central BacteriologyLaboratory. It is determined that 17 of the strains (34%) carry integron structure and those integrons are in class I integron structure. On the contrary, when the antibiotic resistance patterns of strains with positive integron or without positive integron had been examined, any significant difference could not be determined. This conclusion may suggest that the searching the integron existence alone for determining bacterial resistance formation might not be accurate.