Trastuzumab ile tedavi edilen meme kanserli hastalarda kardiyotoksisitenin erken belirlenmesinde serum biyobelirteçlerinin rolü
The role of serum biomarkers in early detection of trastuzumab related carditoxicity in patients with breast cancer
  1. Tez No: 314451
  2. Yazar: YÜKSEL ÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR UTKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Trastuzumab, HER2 (epidermal büyüme faktörü reseptörü) aşırı ekspresyonu olan meme kanserlerinin tedavisinde köşe taşı tedavilerdendir. Ancak trastuzumabın kardiyotoksik etkileri kullanımını kısıtlayan önemli bir etkendir. Bu çalışmada, serum biyobelirteçlerin trastuzumab ilişkili kardiyotoksisiteyi öngörmedeki rolü ve standart kardiyak değerlendirme ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, trastuzumab ile tedavi edilen, erken veya ileri evre meme kanseri olan 52 kadın hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalardan Troponin T, CK-MB ve NT-proBNP değerlendirilmek üzere trastuzumab uygulamasından önce ve sonra kan örneği alındı. Tedavi süresince hastaların rutin kardiyolojik takipleri yapılarak, çalışma sonunda kardiyotoksisitenin saptanmasında standart kardiyak değerlendirme ve serum biyobelirteçleri arasındaki ilişki değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca tanı yaşı 48,5 yıl (Aralık 26 ? 74) olarak saptandı. En sık gözlenen komorbiditeler hipertansiyon (%21,2) ve obesiteydi (%34,6). Çalışmamızda kardiyotoksisite gelişme oranı %9,6 (5 hasta) olarak gözlendi. Evre III veya IV kalp yetmezliği 2 hastada (%3,8) görülürken, 3 hastada da (%5,6) asemptomatik SVEF azalması görüldü. Kardiyotoksisite gelişen hastalar; daha ileri yaşta, sıklıkla diyabetik ve fazla kiloluydu. Kardiyotoksisite gelişen ve gelişmeyen hastalar diyabet varlığı ve kilo açısından karşılaştırıldığında, kardiyotoksisite gelişen hastalarda diyabet öyküsü istatistiksel olarak daha fazlaydı (p=0,002). Benzer şekilde, kardiyotoksisite gelişen hastalar istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kiloluydu (p=0,004). NT-proBNP'nin farklı eşik değerlerine göre yapılan incelemede, negatif prediktif değer tüm eşik değerler için %90'nın üzerinde saptandı.Sonuç: Trastuzumab ile tedavi edilen hastaların, tedavi öncesi ve tedavi sırasında kardiyak açıdan yakın takibi önemlidir. Ekokardiyografi veya sintigrafik yöntemlerle sol ventrikül fonksiyonlarının takibi sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak özellikle kardiyotoksisitenin olmadığı hastaları saptamada veya evre III/IV kalp yetmezliği olan hastaların tanısında NT-proBNP yararlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Trastuzumab is a one of backbone agent in the treatment of patients with HER2 (human epidermal growth factor receptor) over expressed breast cancer. However, a cardiotoxic effect of trastuzumab is an important restrictive factor. Our purpose was to evaluate the role of serum biomarkers for predicting trastuzumab associated cardiotoxicity and relationship between biomarkers and standard cardiac evaluation.Materials and Methods: Fifty-two patients with HER2 positive early or advanced breast cancer were included in this study. For the evaluation of troponin T, CK-MB and NT-proBNP, a blood samples were taken from all patients before and after administration of trastuzumab. During the study, routine cardiac monitoring patients were done.Results: The median age was 48.5 years (range 26-74). The most frequent comorbidities were hypertension (21.2%) and obesity (34.6%). During the study, cardiotoxicity was observed in five patients (9.6%). Patients with cardiotoxicity had more advanced age and history of diabetes and the frequency of obesity were higher than others. In terms of weight and diabetes, there were statistical significant differences between two groups (p=0,004 and p=0,002; respectively). Investigation carried out according to different threshold values of NT-proBNP and negative predictive value was over 90% for all threshold values.Conclusion: Close cardiac evaluation and monitoring during trastuzumab treatment is important in patients with breast cancer. Although echocardiography or scintigraphy is usually used for evaluation of left ventricular function, NT-proBNP may be useful in the diagnosis of class III/IV heart failure and rule out heart failure.