1919-1923 yılları arasındaki cerrahi sağlık hizmetleri
Surgical health services between 1919-1923
  1. Tez No: 314474
  2. Yazar: ELİF ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Genel Cerrahi, Hemşirelik, Medical History and Ethics, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Saglıklı insan sayısının az oldugu bir dönemde cephe olusturmak ne kadar güçse, Milli Mücadele döneminde, saglık hizmetlerinin yürütülmesi de, o kadar büyük fedakârlık ve gayret erektirmistir. Türk halkı ülkenin her bir yanındaki azınlıkların zumlu ve baskısına ragmen büyük bir mücadele etmistir. Öyle ki; yeri geldiginde kloroform olmadıgı için insanlar bagırtıla bagırtıla ameliyatlar yapılmıs, yeri gelmis ameliyat sonrası tentürdiyot olmadıgı için tetanoz olunmus yada ameliyat sonrası sargı bezi yoklugu çekilmistir. Bütün ?yok? lara ragmen Türk milleti bu devleti var etmeyi basarmıs aziz bir millettir. Bütün zorluklara ragmen B.M.M `sini açmıs ve milli mücadeleyi bunca zorluk içinde yönetmistir. Halk tüm varını yogunu aç kalmayı göze alarak cephedeki askerine göndermistir.Bu çalısmanın amacı Milli Mücadele yıllarında Türk milletinin genel saglık durumunu göstermek ve bu durumu Türk halkının nasıl korumak ve gelistirmek için çabaladıgını gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
Maintaining health services during the National struggle required as many sacrifices and efforts as forming a front in a period when the number of healthy people is limited.Turkish public made a great struggle despite the oppression andpressure by the minorities.Moreover,at times some medical operations are performed inflicting a lot of pain on the patients and making them wail.What is worse is thatsome patients either caught tetanus because of the absence of iodine or suffered from tourniquet shortage.Turkish nation is a mighty nation that founded Turkish state despite all hardships.Turkish nation opened Turkish Grand National Assembly and continued national struggle despite the hardships.The public,venturing being hungry,gave away all that they have to their soldiers fighting in the fronts.The aim of this study is to state the general health of Turkish public during the national struggle and to imply how much they struggled to deal with this situation.