İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin mesleğe ve uzmanlık eğitimine bakışı ve uzmanlık seçimini etkileyen faktörler
The perspective of Inönü University Faculty of Medicine 6th grade students' views on profession and specialization education and factors affecting their specialization choice
- Tez No: 696705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada İnönü üniversitesi tıp fakültesi 6. sınıfta okuyan öğrencilerin hekimlik mesleğine bakışı, hekimlik mesleği hakkındaki fikirleri, hekimliğin ülkemiz konumundaki geleceği hakkında ne düşündükleri, tıpta uzmanlık ve tercih etmek istedikleri uzmanlık dalı görüşleri, uzmanlık dalı seçerken dikkate aldıkları kriterlerin belirlenmesi ve ülkemizdeki yıllara göre uzmanlık tercihlerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tanımlayıcı olan bu çalışma 23.10.2019-28.12.2019 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 6. sınıf öğrencilerine yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışma esnasında öğrencilere bilgi verilmiş sadece gönüllü olanlar bu çalışmaya alınmıştır Çalışma sırasında elde edilen bulguların değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız 82'si (%46,1) erkek ve 96'sı (%53,9) kız olmak üzere toplam 178 son sınıf tıp öğrencisi ile yapılmıştır. Öğrencilerin yaşları ortalaması 24,24±1,09'dur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, İnönü University Faculty of Medicine's 6th grade students' view of the profession of medicine, their ideas about the profession of medicine, what they think about the future of medicine in our country, their expertise in medicine and their expertise, their criteria according to years in our country It is aimed to examine the changes in preferences. Material and Method: The cross-sectional descriptive research was carried out between 23.10.2019-28.12.2019 by applying a questionnaire to face-to-face students in İnönü University Faculty of Medicine. In the study, it was tried to reach all senior students of medical faculty. only those who volunteer information given to students prior to the study were enrolled in this study evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Results: Our study was conducted with a total of 178 senior students, 82 (46.1%) boys and 96 (53.9%) girls. The average age of students is 24.24 ± 1.09.