Okluzal çürük lezyonlarının teşhisinde lazer floresans cihazı, mikro-BT ve konvansiyonel yöntemlerin etkinliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of the efficiency of laser fluorescence device, micro-CT and conventional methods in diagnosis of occlusal caries lesions
- Tez No: 314524
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Başlangıç aşamasındaki okluzal çürüklerin teşhisi zor bir durumdur. Özellikle radyograflar ve görsel inceleme, okluzal çürüklerin teşhisinde yetersiz kalabilmektedir. İdeal teşhis yöntemi yüksek duyarlılık, seçicilik, doğruluk ve AUC (area under the curve) değerlerine sahip olmalıdır. Bu çalışmanın amaçları; mikro-BT'nin geçerliliğinin ve yeni tip lazer floresans cihazının performansının değerlendirilmesiydi. Okluzal bütünlüğü bozulmamış 60 adet çekilmiş diş, iki tecrübeli gözlemci tarafından lazer floresans cihazı, mikro-BT, ısırtma radyografları ve ICDAS II görsel inceleme sistemi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın sonunda dişler histolojik yöntemle incelendi. D1 eşik değerine göre, radyografik yöntemin duyarlılığı, görsel inceleme yönteminin ise seçiciliği düşüktü. DIAGNOdent Pen, görsel inceleme ve radyolojik yöntemlere göre daha yüksek duyarlılık, seçicilik, doğruluk ve AUC değerleri gösterdi. D3 eşik değerine göre bütün yöntemlerin performansları yüksekti. Mikro-BT her iki eşik değerinde (D1-D3) de en yüksek performansı gösterdi. Sonuç olarak lazer floresans cihazı çürük teşhisi için uygun bir yöntemdir ve mikro-BT çürük teşhis yöntemlerinin karşılaştırılmasında değerli bir altın standart olabilir.
Özet (Çeviri)
The diagnosis of occlusal caries at initial stage is a difficult task. Especially radiographs and visual examination are not capable of detecting occlusal caries. Ideal diagnostic method must have high sensitivity, specificity, accuracy and AUC (area under the curve) values. The aims of this in vitro study were; to assess the validity of micro-CT and the performance of new type laser fluorescence device. 60 extracted teeth with intact occlusal surfaces measured by two experienced examiners, using laser fluorescence device, micro-CT, bitewing radiographs and ICDAS II visual examination system. At the end of the study, teeth were examined with histological method. At D1 threshold, sensitivity was lower with radiological method and specificity was low with visual examination. DIAGNOdent Pen showed higher specificity, sensitivity, accuracy and AUC values than radiology and visual examination. At D3 threshold, all of the methods showed high performance. Micro-CT showed the best performance at two stages (D1-D3). In conclusion, laser fluorescence device is a suitable method to detect the occlusal caries lesions and micro-CT could be a valuable gold standart to compare the caries detection methods.