Çocuklarda akut alt solunum yolu enfeksiyonları ve vitamin d düzeyi ilişkisi
Acute lower respiratory tract infection and vitamin d status in children
  1. Tez No: 314612
  2. Yazar: TUĞBA EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alt solunum yolu enfeksiyonları çocukluk çağında tüm dünyada önemli mortalite ve morbidite nedenidir. ASYE'lere zemin hazırlayan risk faktörleri yaş (< 1yaş), düşük doğum ağırlığı ve erken doğum, malnütrisyon, altta yatan hastalık, D vitamini eksikliği, anne sütü ile beslenememe, düşük sosyoekonomik düzey, ev içi ve dış ortam hava kirliliği, yetersiz bağışıklama, kış mevsimidir.D vitamini eksikliğinin enfeksiyöz hastalıklara zemin hazırladığı bilinmektedir. 25(OH)D düzeyi 30 ng/ml normal, >150-200 ng/ml intoksikasyon olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde 1-16 yaş çocuklarda vitamin D eksikliği %8, vitamin D yetersizliği %25,5 oranında tespit edilmiştir.Çalışmamızda çocuklarda vitamin D düzeyi ve ASYE ilişkisini incelemeyi amaçladık.Çalışma Aralık 2010-Şubat 2011 arasında yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 6 ay-5 yaş arası 63 ASYE tanısı alan hasta çocuk ile aynı yaş grubunda, son bir ay içerisinde herhangi bir ASYE bulgusu olmayan 59 sağlam çocuk olmak üzere toplam 122 çocuk alındı. ASYE'ye zemin hazırlayan risk faktörü olan çocuklar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya alınan tüm çocuklarda D vitamini eksikliği %25, D vitamini yetersizliği %22 bulundu. D vitamini eksikliği ve yetersizliği, çalışma grubunda sırasıyla %31; %19, kontrol grubunda sırasıyla %19; %25 olarak saptandı. D vitamini eksikliği ve yetersizliği açısından hasta kontrol grubu arasında fark saptanmadı (p>0,05). Çalışma grubundaki çocukların fizik muayene, laboratuar bulguları, antibiyotik alma, hastaneye yatış ve yoğun bakım ihtiyaçları açısından vitamin D durumları arasında fark saptanmadı. Hastaların bir yıl sonra tekrar doktor tanılı ASYE geçirip geçirmedikleri sorgulandığında 17 hastada ASYE tekrarladığı öğrenildi. Vitamin D yetersizliği olan hastalarda normal vitamin D düzeyi olan hastalara göre ASYE tekrarı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,03).Sonuç olarak çalışmaya alınan çocuklarda yüksek oranda vitamin D düşüklüğü saptanmış olup, D vitamini ve ASYE arasında ilişki saptanmadı. Ancak vitamin D yetersizliği olan hastaların izlemlerinde ASYE'nin tekrarladığı ortaya konulmuştur. Kesin sonuçlar için daha geniş serili ve uzun izlemli çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Childhood acute lower respiratory infection (ALRI) is one of the most common reason for morbidity and mortality in developing countries. Predisposing factors for ALRI include age ( 30 ng/ml. The incidence of vitamin D deficiency in 1-16 years old children was found 8% and insufficiency 25,5 % in a study in Turkey.In this study we aimed to describe vitamin D status in children with lower respiratory infection. The study is performed between December 2010 and February 2011. 6 months-5 years old 63 children with acute lower respiratory infection and 59 age matched children without respiratory symptom for last month, who had applied to Gazi University Hospital were enrolled the study. Both study and control groups received vitamin D prophylaxis for one year and they had no predisposing factors for ALRI. It was determined that vitamin D deficiency is 25 % and vitamin D insufficiency is 22% in all of the children who enrolled the study. Vitamin D deficiency and insufficiency was 31 % and 19% in study group and 19% and 25% in control groups. Statistically, no difference was found in terms of vitamin D deficiency and insufficiency in study and control groups (p>0.05). In study group no difference was determined between vitamin D status of the patients in physical examination, laboratory results and needs for antibiotics, hospitalization and intensive care hospitalization. In the patient group 17 patients diagnosed to have ALRI recurrence, statistically significant difference was found between vitamin D status normal and insufficient patients (p=0,003).In conclusion although there was no association between vitamin D status and childhood ALRI, significant association was found between vitamin D status and ALRI recurrence. Larger serial studies are needed for precise results.