Çocuklarda epileptik nöbetlerin uyku-uyanıklık paterni ve sirkadiyen dağılımı
Sleep-wake pattern and sirkadiyen distribution of epileptic seizures in children
- Tez No: 314613
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Organizmadaki pek çok fizyolojik olay sirkadiyen ritim içerisinde çalışırkan bazı hastalıkların da ritmisite gösterdiği yapılan çalışmalarda ortaya koyulmuştur. Epileptik nöbetlerin de günlük periodisite gösterdiği 2000 yıldan beri bilinmektedir. Çalışmalarda uyku ve sirkadiyen ritmin nöbet oluşumunu, nöbet eşiğini ve yayılımını etkilediği gösterilmiştir.Bu çalışmada çocukluk çağındaki nöbetlerin uyku/uyanıklık ve sirkadiyen dağılımlarının semiyolojik nöbet subtipleri, nöbet lokalizasyonu ve etyoloji ile ilişkisini araştırmayı amaçlandık.Video-EEG Monitorizasyon Ünitesinde 1 Ocak 2007-31 Aralık 2011 yılları arasında yatırılarak izlenen ve yatışı sırasında klinik ve elektrografik olarak nöbeti gözlenen hastaların dosyaları ve video kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Bu beş yıllık periyotta, 170 çocuk hasta ve 909 nöbet çalışmaya alındı.Çalışmamızda aura, dialeptik, atonik, myoklonik, hipomotor, jelastik nöbetler ve epileptik spazmlar uyanıklıkta; tonik, hipermotor, klonik nöbetler uykuda izlendi. Auralar, dialeptik, atonik, jelastik nöbetler ve epileptik spazmlar gündüz saatlerinde görülürken; hipermotor nöbetler gece saatlerinde görüldü. Lokalizasyonuna göre nöbetler değerlendirildiğinde jeneralize nöbetler (12:00-18:00), frontal lob nöbetleri (24:00-06:00), temporal lob nöbetleri (06:00-09:00 ve 12:00-15:00), oksipital lob nöbetleri (09:00-12:00 ve 15:00-18:00) spesifik bir sirkadiyen dağılım gösterdi.Sonuç olarak, epileptik nöbetler sirkadiyen bir ritim izlemektedir. Bu dağılımın oluşmasında sirkadiyen ritim ve uyku-uyanıklık döngüsü önemli rol oynamaktadır. Bu faktörler beynin farklı bölgelerini farklı etkilemektedir. Bu farklılıkların nedenlerini açıklamak için sirkadiyen ritmin çeşitli kortikal bölgeler üzerine etkilerini inceleyen çalışmaların yapılması ve nöbet eşiğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu konudaki bilgilerimizin artması yakın gelecekte nöbetlerin sirkadiyen paterninin tanısal ve tedavi amacıyla kullanılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
As many physiological events in the organism work in a circadian rhythmicity, some studies have revealed that some diseases also occured in a circadian rhythm. Daily periodicity of seizures in epilepsy patients has been known for over 2000 years. Many studies have shown that sleep and circadian rhythm can have an effect on seizure occurance, threshold and spread.We aimed to evaluate the relationship of the sleep/wake, and circadian patterns of childhood seizures to semiologic seizure subtypes, seizure-onset localization, and etiology in this study.The charts and the video recordings of the patients who were hospitalized from 1st January 2007 to 31st December 2011 at video-EEG Monitoring were retrospectively reviewed for clinico-electrographic seizures.