Anestezi cihazlarının dokunmatik ekranlı monitörlerinin dezenfeksiyonunda Antımıc®'in etkinliğinin araştırılması
Disinfection of the touchscreen of anesthesia machine: The effectiveness of Antimic®
  1. Tez No: 314669
  2. Yazar: ESMA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Ameliyathanelerdeki tüm cihazların enfeksiyon kaynağı olabileceği bilinmektedir. Ancak, yeni nesil anestezi cihazlarının dokunmatik ekranlı monitörlerinin oluşturduğu enfeksiyon tehlikesi ve dezenfeksiyonu konusunda yapılmış klinik bir araştırma yoktur.Bu prospektif klinik çalışmada; Dräger Zeus IE anestezi cihazlarının dokunmatik ekranlı monitörlerinde (Infinity C500) gelişen kontaminasyonun saptanması ve nanoteknoloji yöntemiyle geliştirilmiş su bazlı bir dezenfektan olan Antimic®'in etkinliğininin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Sekiz dokunmatik ekranlı monitör üzerinde gerçekleştirilen çalışmada; Hastane (Grup H) (n=8) ve Antimic® grubu (Grup A) (n=8) oluşturuldu. Gruplar ve uygulanan dezenfeksiyon işlemleri hakkında ameliyat salonlarında çalışan anestezistlere bilgi verilmedi.Rutinde anestezi cihazlarının dokunmatik ekranları sabahları sadece ıslak bez ile silindiğinden; Grup H'de, anestezi cihazlarının dokunmatik ekranı sabah (saat 07:00'de) nemli bez ile silindi ve monitörün kuruması için yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra dokunmatik ekrandan sürüntü alındı. 10 gün boyunca her sabah ve gün içinde gözle görülen kan bulaşı gelişirse ıslak bez ile silindi.Grup H'de toplam 32 sürüntü alındıktan sonra 1 hafta ara verildi. 1 hafta sonra aynı monitörlerde ikinci grup çalışması başlandı. İkinci grup olan Grup A'da 1.gün sabahı (saat 07:00'de) anestezi cihazlarının dokunmatik ekranı su bazlı Antimic® ile dezenfekte edildi ve yaklaşık 15 dakika beklendi. Monitör kuruduktan sonra dokunmatik ekrandan sürüntü alındı. 10 gün boyunca gözle görülen kan bulaşı olması durumunda ıslak bez ile silinmesi dışında başka bir dezenfeksiyon işlemi uygulanmadı.Her iki grupta 1. gün ameliyatlar başlamadan önce, 1., 5. ve 10. günlerde akşam (saat 17:00'de) olmak üzere toplam 64 sürüntü alındı. Alınan sürüntüler grupları bilmeyen bir mikrobiyolog tarafından kültüre alınarak işlemlendi.Sonuçlar SPSS 15.0 programına yüklenerek Pearson Chi-Square, Mann- Whitney U, Fisher's Exact, Wilcoxon testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: All devices in operating rooms are well known that they could be sources of infection. Nevertheless there are not enough studies about disinfection of new generation anesthesia machines with touchscreen and their risk of infection.The aim of this clinical study is to determine the contamination of the touchscreen (Infinity C500) of anesthesia machine (Dräger Zeus IE) in a prospective manner and to investigate the effect of water based disinfectant, Antimic®.Material and Methods: We have studied on 8 anesthesia machines with touchscreen. Hospital (Group H) (n=8) and Antimic® group (Group A) (n=8) were designed. Anesthesiologists have not been informed about the disinfection procedures and groups.Touchscreen of anesthesia machines in our hospital are cleaned only with wet cloth. There for, in hospital group (Group H), touchscreens were cleaned with wet cloth at 07:00 am and left to dry for 15 minutes. Subsequently, swabs were taken from the touchscreen. Then during 10 days, touchscreens were cleaned with wet cloth at 07:00 every morning and anytime if there has been visible blood transmission.We waited for 1 week after 32 swabs were taken in Group H. Next week, second group was studied on the same anesthesia machines. For disinfection in the second group (Group A), a cloth damped with Antimic® was used and the touchscreens were left to dry for 15 minutes. Following this procedure, swabs were taken. Then during 10 days, touchscreens were cleaned with wet cloth anytime when there has been visible blood transmission. No disinfection was applied anymore.For each group, 32 swabs were taken; in the first day before the operations and then 1st, 5th, and 10th days at 05:00 pm. Swabs were cultured and processed by a microbiologist who was not aware of the group which the sample belonged to. The results were loaded to SPSS 15.0 program. For statistical analysis, Pearson Chi-Square, Mann- Whitney U, Fisher?s Exact, Wilcoxon tests were used.