Yasadışı göç çerçevesinde Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri
The relationships of European Union and Turkey against illegal migration
- Tez No: 314693
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bugün dünyada düne göre çok daha fazla uluslararası göçmen bulunmaktadır. Bu göçmenlerin gelecekte daha fazla artacağı da önceden görülmektedir. Göçten hemen hemen her ülke etkilenmekte olup gelecekte de etkilenmeye devam edecektir. Göçe yönelik olarak Türkiye örneği incelendiğinde; Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın eski tarihlerden beri önemli göç rotaları üzerinde yer almakta olduğu görülecektir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da büyük insan kitlelerin hareketlerine ev sahipliği yapılmış, Türkiye ile tarihsel veya kültürel bağları bulunan gruplar Anadolu coğrafyasına göç etmişlerdir. Bugün de Türkiye'de insan hareketliliği ve sirkülasyonu açısından yoğun bir durum söz konusudur. Öte yandan yasa dışı göç de ciddi boyutlara ulaşmıştır. Türkiye'nin göç fotoğrafında, mültecilerin ve sığınmacıların önemli rolleri olmakla birlikte, bu gruplara yönelik 1951 Cenevre Protokolü ve Türkiye'nin bazı özel şartları nazarında bir prosedür uygulanmaktadır. Son dönemlerde Türkiye'nin AB sürecinin de ivme kazanmasıyla göç ve iltica konusunda yeni adımlar atılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada kaçak göçmenlerin Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere transit geçmesinden doğan sorunlar incelenmiştir. Düzenli Raporların ve Türkiye'nin hazırladığı müktesebatın üstlenilmesi için ulusal programın paralel olarak okunması sonucunda taraflar arasındaki anlaşmazlıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are more international migrants today than ever before and their number is certain to increase for the foreseeable future. Almost every country on earth is and will continue to be effected. If you focus on Turkey?s position for international migration you see the geography where Turkey is located is on important immigration routes. After the foundation of the Turkish Republic, those groups, which had historical and cultural ties with Turkey immigrated to Anatolia, thus Turkey continued to host mass movements.There are intense people movement and circulation in Turkey today too. On the other hand illegal immigration has increased greatly. Although in Turkey?s immigration picture assylum seekers and refugges have an imporatant place, 1951 Geneva Convention and a prosedure which takes Turkey?s special circumstances into account is practised in relation to these groups. Recently new steps are taken in relation to immigration and refugees due to Turkey?s EU membership process.This study addresses issues between the European Union (EU) and Turkey regarding transit illegal migration through Turkey to the European Union member states. As a result of a parallel reading of the Regular Reports and Turkish National Program on the Adoption of the Acquis, issues are evaluated to constitute the main line of contention between parties.