Yoksulluk sorunsalı ekseninde Türkiye'deki işgücü piyasalarına bakış ve 'çalışan yoksul' olgusunun değerlendirilmesi
Overview of labour markets and poverty in Turkey problematic axis 'working poor' evaluation of cases
- Tez No: 314694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çağlardan beri varlığını sürdürmekte olan yoksulluğun günümüzde ulaştığı son nokta çalışanların yoksullaşması olmuştur. Hakim görüş çalışmayan kimselerin kaderinin yoksulluğa mahkum olması iken, bu durum artık pekçok değişkene bağlı olarak çalışan kesimlerin de giderek yoksullaştığı gerçeğine yerini bırakmaktadır. Bir işe sahip olmak, yoksulluktan kurtulmaya yetmemektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde ?çalışan yoksul? tanımı içine gençler, etnik azınlıklar, göçmenler, serbest çalışanlar, düşük gelir sağlayan işlerde çalışanlar ve kadınlar girmektedir. Yoksulluğun şiddetinin derinleştiği günümüzde bir çok kişi geçimini sağlayabilmek için ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Bu durum bizi kayıtdışılık olgusuyla yoksulluğu birlikte düşünmeye zorlamaktadır. Dolayısıyla yoksulluk ve kayıtdışılık arasında sıkı bir bağlantı söz konusudur. İkisi birbirinin nedeni olabileceği gibi, birbirlerinin sonucu olmaları da mümkündür. Yoksulluğu ortadan kaldırmak mümkün gözükmese de neoliberal dönemde yoksulluğu yönetmek mümkün olabilmektedir. Bunun olmazsa olmazlarından biri istihdam artışı meydana getiren ekonomik büyüme ve istikrarın sağlanmasıdır. Bu noktada ILO'nun tanımladığı gibi ?düzgün iş? kavramı devreye girmektedir. Oluşturulacak yeni istihdamlarda insan onuruna yaraşır, sosyal içerme ve sosyal güvenliği hedefleyen, yaptığı iş karşılığında hak ettiği ücreti alan, temel hak ve ilkelerin uzlaşma yoluyla (hükümet, işçi, işveren) belirlenmiş olması gerekmektedir. Kuşkusuz yoksulluğun olmadığı bir dünya düşünmek hayal olmaya devam etse de en azından çalışan insanların yoksulluktan korunması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times the existence of poverty, which remains today, impoverishing the workers had reached the end point. While poverty is doomed to the fate of people who work the dominant view, this no longer applies to most situations depending on the fact that the working groups has become increasingly grow poor. Having a job, is not sufficient to escape poverty. In general the“working poor”into the definition of young people, ethnic minorities, immigrants, the self-employed, low-income workers, and women fall into that. The deepening of the severity of poverty in many people today have to do additional work to make ends meet remains. Bu situation unavoidably brings face to face with the phenomenon of informality. Therefore, a tight link between poverty and informality are. Both of them may be the cause of each other, as is inevitable that they are each other's results. Not be possible to eliminate poverty in one of the imperatives of poverty may. At this point, as defined by the ILO's“decent work”concept must trip. Creation of new employments worthy of human dignity, social inclusion and targeting social security, deserves his day job in exchange for the fundamental rights and principles, through consensus (the government, workers, employers) to be determined must. Certainly imagination to think of a world without poverty, although continues to be it is possible, at least the protection of working people out of poverty.