Korku sinemasında doğa korkusu ve ideolojik temelleri
Ideological foundations of fear of nature in horror cinema
- Tez No: 314702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Korku sinemasında doğa korkusunu konu eden (kısaca eko-korku denilen) filmlerin ele alındığı bu çalışmada, doğa korkusunun nedenleri ve bu korkunun filmlerde işlenme biçimi üzerinde durulmuş ve Hollywood sinemasının, çevre ve doğa konusunda savunduğu ideoloji ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak kapitalist sistemin çevreye verdiği zararların göz ardı edildiği ve bu sistemin var olabilecek tek doğru sistem olduğu vurgusu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental horror or eco-horror movies are part of horror cinema dealing with the reasons for nature horror and are based on the depiction of this horror in the movies. This genre tries to present the ideology supported by Hollywood cinema regarding nature and environment. As a result, the capitalist system has tried to ignore its contribution to the destruction of nature and has presented itself as the sole successful system.