Emirî Divanı: Metin inceleme
Divan of the Emirî
- Tez No: 314736
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tezimizin konusunu, XVI. yüzyıl Osmanlı şairlerinden Emirî'nin Farsça Divanı teşkil etmektedir. Osmanlı Edebiyatı'nda Fars dili ve edebiyatının revaçta olduğu bu dönemde öteki birçok şair gibi Emirî de kendi divanını vücuda getiren şiirlerini Sultan Süleyman (Kanunî) adına Farsça yazmıştır.Çalışma, XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin siyasî ve edebî durumuyla ilgili bir giriş kısmı ile Emirî'nin hayatı, divanın tahlili ve muhtevası, incelenen divan metni olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.Bu çalışmanın amacı, hayatı hakkında yeteri kadar malûmat bulamadığımız şairin günümüze kadar ulaşmış tek eseri olan Farsça divanını inceleyerek daha sonra bu konuda araştırma yapacaklara az da olsa katkıda bulunmaktır
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Emirî?s divan who is a poet of the Ottoman Literature in the XVI. Century. During this period which Persian language and litareture was in demanded in Ottoman Literature. Emirî wrote his poems that consist of his dîvân on behalf of Sultan Süleyman the Magnificent, as well as other poets.This study consists of four chapter: An introduction about the political and literatura history of Ottoman Empire during XVI. Century, Emirî?s life-story, and an analysis, the content and the text of his dîvân.There is not enough information about his life and poesy in the curret literature. The purpose of the study, by investigating his dîvân which is unique to be available today,is modestly to help researchers who will study with Emirî?s poems in the future.