6. sınıf sosyal bilgiler dersindeki öğrenme-öğretme süreçlerinin değerlendirilmesi: Yeryüzünde yaşam ünitesi örneği
An evaluation of teaching-learning process at 6th grade social sciences lesson: A sample of the life on earth unit
  1. Tez No: 314755
  2. Yazar: EMİNE HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TOMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, 6. Sınıf Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ?Yeryüzünde Yaşam? ünitesinin öğretiminde hangi davranışları gösterdiklerini, yani derslerde hangi öğretim stratejilerini, yöntem, teknik ve materyalleri kullandıklarını belirlemek ve önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmamızda nitel araştırmada veri toplama tekniği olan gözlem kullanılmıştır. Sosyal Bilgiler dersindeki öğrenme-öğretme süreçlerinin belirlenmesi amacıyla Samsun ilinde görev yapan 10 Sosyal Bilgiler öğretmenleri gözlemlenmiş ve yukarıda belirtilen üniteyle ilgili öğretmen davranışları tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğretmenlerin gözlenmesi amacıyla yapılandırılmış gözlem formu hazırlanmıştır. Gözlemin yapılmasında Sosyal Bilgiler öğretmenliği programında okul deneyimi dersini alan 20 öğretmen adayından yardım alınmıştır. Öğretmen adaylarına gözlem yapmadan önce ilgili veri toplama tekniği konusunda bilgi verilmiştir. Çalışmanın objektifliği ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin doğal davranması için gözlem, ilgili öğretmenlerden gizli tutulmuştur. Çalışmamızda gözlemlenen öğretmen davranışlarına ilişkin yüzdeler ve frekanslar verilmiştir. Ayrıca yapılandırılmış gözlem formunda yer alan açık uçlu sorularla ilgili öğretmen adaylarının gözlemlerinden hareketle tanımlama kategorileri oluşturulmuştur ve bunlara ilişkinde frekanslar ve yüzdeler ortaya konulmuştur.Araştırmamızın sonuçlarına göre, sunuş yoluyla öğretim Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin en fazla kullandıkları stratejidir. Düz anlatım ve soru-cevap bu strateji kapsamında en çok kullanılan yöntem ve tekniklerdir. Buluş yoluyla öğretim stratejisi kapsamında değerlendirebileceğimiz beyin fırtınası tekniği de pek çok öğretmen tarafından tercih edilmektedir. İlgili ünite kapsamında en çok kullanılan materyal ise haritalardır. Bu sonuçların benzer çalışmalarla örtüştüğü görülmektedir.Anahtar Sözcükler (5) Sosyal Bilgiler, Strateji, Yöntem, Teknik, Materyal
Özet (Çeviri)
This research was made to define what behaviour the 6th grade Social Sciences Teachers show, what teaching strategies, methods, techniques and materials they use while teaching the unit `Life on Earth? and to give some advise.In our study, observation, which is a data gathering technique in qualitative research, was used. 10 Social Sciences teachers working in Samsun were observed to define teaching-learning process in Social Sciences Course and it was tried to determine the behaviour of the teachers in respect to the unit above. Structured observation form was prepared to observe the teachers. To make this observation, some help was received from 20 teacher candidates taking school experience course within Social Sciences Teaching Programme.Teacher candidates were informed about the data gathering technique before making the observation.The observation was kept secret for the objectivity of the study and to ensure Social Sciences Teachers behave naturally. In our study, frequency and percentage were given related to the teachers? behaivour. Furthermore, in respect to the open ended questions, definition categories were formed based on the observations of teacher candidates and frequency and percentage were suggested.According to the results of our research, presentation is the strategy that Social Sciences Teachers use most. Narrating and question&answer teaching method are the most-used methods and techniques within this strategy. Brain storming technique, which can be assessed within the discover teaching strategy, is preferred by many teachers. The most commonly used material within the related unit is `map?. It is seen that these results are coincide with some similar studies.Key Words (5) Social Sciences, Strategy, Method, Technique, Material