İlk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi uygulamaları
Applications of game based teaching method in literacy instruction
  1. Tez No: 438241
  2. Yazar: ÖZGÜR BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
İlk okuma yazma öğretimi bireyin gelecekteki öğrenim yaşamı için kritik bir role sahiptir. Çünkü çocuğa ilk okuma yazma öğretimi sürecinde kazandırılacak beceri ve alışkanlıklar, çocuğun daha sonraki akademik başarısını ve sosyal yaşamını ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle ilk okuma yazma öğretimi sürecinin en uygun yaklaşım, yöntem ve tekniklerle etkili bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri de oyunla öğretim yöntemidir. Bu çalışmanın amacı ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yönteminin etkililiğini belirlemektir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesinde bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilen araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Karma desen kapsamda nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen ile nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırmada, basit seçkisiz örnekleme ile deney ve kontrol grubu belirlenmiş; deney grubu 20, kontrol grubu 22 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubunda ilk okuma yazma öğretimi sürecinde oyunla öğretim yöntemi gerçekleştirilirken kontrol grubunda böyle bir yöntem uygulanmamıştır. Araştırma verileri okuduğunu anlama testi, sesli okuma hızı formu, yazma hızı formu, gözlem ve görüşme ile toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler; betimsel istatistiksel yöntemler, mann whitney u testi kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularının analizi sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: • İlk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi sürecinde; monopoly, kelime hafıza, kukla pinokyo, kelime tombala, kelime türetme, sihirli bohça, labirent, şeker küpü, çarkıfelek, kelimelerle görselleri eşleştirme, köşe kapmaca, hacivat ile karagöz, bilmece, bulmaca, fareyi peynire ulaştırma, sesli okuma hızı, yağ satarım bal satarım, hızlı yazalım ve sözcük üretme oyunları oynanmıştır. Oyunla öğretim yöntemi uygulamaları ses temelli cümle yönteminin üç aşamasına göre gerçekleştirilmiş; ilk okuma yazmaya hazırlık, ilk okuma yazmaya başlama ve ilerleme (sesi hissetme ve tanıma, sesi/harfi okuma ve yazma, sesten/harften, heceler, kelimeler, cümleler oluşturma ve metin oluşturma) ve okuryazarlığa ulaşma aşamasında oyunla öğretim yöntemi ile gerçekleştirilen etkinlikler, öğrenciler tarafından dikkatle izlenmiştir. Oyunlar, öğrencilerin ilgisini çekmiş; öğrenciler oyunlar sırasında zevk almışlar ve mutlu olmuşlardır. • İlk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ile oyunla öğretim yönteminin uygulanmadığı kontrol grubundaki öğrencilerin sesli okuma hızları, yazma hızları, okuduğunu anlama becerileri arasında istatistiksel bakımdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. • Sınıf öğretmeni ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemine ilişkin olumlu görüşlere sahiptir. Sınıf öğretmenine göre ilk okuma yazma öğretimi sürecinde oyunla öğretim yöntemi etkili ve verimli olmaktadır. • Sınıf öğretmenine göre oyunla öğretim yöntemi; öğrencilerin hayal dünyasını, düşüncesini, hafızasını geliştiren ve başarılarını artıran bir yöntemdir. • Sınıf öğretmenine göre ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi öğrencileri stresten uzaklaştırmakta ve onların motivasyonunu artırmaktadır. Oyunla öğretim yöntemi öğrencilerle birlikte kendisini de motive etmektedir. • Sınıf öğretmenine göre ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yönteminde öğrenciler süreçten zevk almışlar ve etkinlikleri severek yapmışlardır. Öğrenciler süreç boyunca sıkılmamış ve bıkkınlık göstermemişlerdir. • Sınıf öğretmenine göre ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi uygulamaları öğrenmede kalıcılığı artırmıştır. Bu yöntemle öğrencilere bilgiler daha kısa zamanda verilmiştir. • Sınıf öğretmenine göre ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi, öğrencilerin dikkatlerini kolayca toplamaları açısından etkili olmuştur. • Sınıf öğretmenine göre oyunla öğretim yöntemi öğrencilerin kendilerine olan güvenlerini artırmış ve öğrencilerin sosyalleşmelerine katkı sağlamıştır. • Sınıf öğretmenine göre okuldaki diğer birinci sınıflarda ilk okuma yazma öğretimi süreci yalnızca görsellerle ve videolarla iki boyutta gerçekleştirilirken, oyunla öğretim yöntemi ile üçüncü boyut etkili olmuştur. • Sınıf öğretmenine göre oyunla öğretim yönteminden matematik ve hayat bilgisi derslerinde de yararlanılmalıdır. Oyunla öğretim yöntemi öğretim programlarına daha fazla girmeli ve MEB oyunla öğretim yöntemiyle ilgili olarak öğretmenlere eğitim vermelidir. • Öğrenciler ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi uygulamaları hakkında olumlu görüşlere sahiptir. • Öğrenciler ilk okuma yazma sürecinde oyunla öğretim yöntemi uygulamalarını sevdiklerini; süreçte güldüklerini ve eğlendiklerini belirtmişlerdir. • Öğrenciler oyunlar sonrasında verilen ödüllerden mutlu olmuşlardır. Ödül olarak verilen şeker, çikolata ve oyuncak para öğrencileri güdülemiştir. • Öğrencilerin tümü ilk okuma yazma öğretiminde uygulanan oyunlara katılmış ve oyunlardan da zevk almışlardır. • Veliler ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim sürecinden memnun olduklarını belirterek öğrencilerin oyunları severek ve isteyerek oynadıklarını ve oyun etkinlikleri sonucunda mutlu olduklarını belirtmişlerdir. Öyle ki, öğrencilerin okula gelmek için can attıklarını ifade etmişlerdir. • Veliler ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim sürecinde öğrencilerin eğlendiklerini vurgulamışlardır. • Veliler ilk okuma yazma öğretiminde oyunla öğretim yöntemi sürecindeki ödüllerin öğrencilerin hoşuna gittiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Literacy education has a critical role to the individual's future educational life. Because children will gain first reading and writing teaching process skills and habits, the child's later academic success and social life are seriously affected. Therefore, the most appropriate approach in the literacy teaching process needs to be carried out effectively with the methods and techniques. The aim of this study was to determine the effectiveness of the game based teaching method in the literacy instruction. In the 2015-2016 academic year, mixed research design is used in research conducted in a public elementary school in the district Tepebaşı in Eskişehir. Mixed patterns scope of quantitative research methods in experimental design, qualitative research methods with case study design was adopted. In this study, simple random sampling with experimental and control groups were determined; experimental group consisted of 20 and control group consisted of 22 students. In the literacy teaching process in the experimental group with the game based teaching method has used but has not been applied in the control group. Research datas are reading comprehension test, reading aloud speed form, write speed of form, observation and interview. The quantitative data in the study were analyzed; descriptive statistical methods, mann whitney u test. The qualitative data was analyzed using content analysis. As a result of analysis of the research findings, the following conclusions were reached: • The games in the game based teaching method in literacy instruction are; monopoly, word memory, the puppet pinocchio, the word bingo, word derivation, magic bundle, maze, sugar cube, passion, visual pairing with words, puss in the corner, karagöz and hacivat, riddles, puzzles, mouse cheese transport, voice reading speed, i buy fat honey i buy it, let's write and produce quick word has played games. Game based teaching method practices were carried out according to the three phases of phonics based sentence method; preparing to literacy, begin and progress to the literacy (sound feeling and recognition, phonic/letter to read and write from the phonic/letters, syllables, words, forming sentences and text rendering) and to be literate the activities carried out by the game based teaching of literacy. Students have carefully monitored the lessons. Games attracted the students; students have enjoyed during the game and been happy. • There was no significant difference statistically between experimental group and control group in literacy instruction with the game based teaching method of loud reading speed, writing speed, reading comprehension. • The primary school teacher has a favorable opinion on the game based teaching method in literacy instruction. In the literacy teaching process by the primary school teacher with the game based teaching method is effective and efficient. • According to the primary school teacher the game based teaching method improve the students' dream world, improve the memory and increase their success. • According to the primary school teacher, students were away from stress and increased their motivation with the game based teaching method in literacy instruction. He said that the game based teaching method motivated me with the students. • According to the primary school teacher, students enjoyed during the process and made fondly activities in the game based teaching method in literacy instruction. Students have not showed screwed behavior and frustration throughout the process. • According to the primary school teacher, the game based teaching method in literacy instruction has increased persistence in learning. With this method, students have been given information in less time. • According to the primary school teacher, literacy instruction with game based teaching method has been effective to easily concentrate to lesson. • According to the primary school teacher, game based teaching method in literacy instruction has increased students' self-confidence and socialization. • According to the primary school teacher, in the other first class in school has thought literacy in two dimensions with visuals and videos. But with the game based teaching method has been effective with the third dimension. • According to the primary school teacher, mathematics and life science courses should be utilized with the game based teaching method. Game based teaching method should enter curricula and the Ministry of Education should provide more training for teachers about the game based teaching method. • Students have positive views about teaching practices with the game based teaching method in literacy instruction. • Students have loved practices in the process of game based teaching method in literacy instruction. They have stated that they laugh and have fun in the process. • Students have been happy with the awards after games. Awards which given sugar, chocolate and toy money has motivated students. • All of the students participated in games and took pleasure during the game based teaching method in literacy instruction. • Parents said that they were satisfied with the process of literacy instruction. According to the parents, students like the games and be happy with the results. Indeed, the parents stated that students were eager to come to school. • Parents of students reported that students have fun with the game based teaching method in literacy instruction. • Parents of students stated that students liked the prizes in the process of game based teaching method in literacy instruction.