Basın endüstrisinde dönüşüm ve internet gazeteleri
The transformation in the newspaper indurstry and internet newspapers
- Tez No: 314799
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
1970'lerin sonunda başlayan sayısallaşma ve yöndeşme gibi değişimlerin sağladığı uygun teknolojik ortam iletişim alanında niteliksel bir değişim yaratmış ve internet gibi yeni iletişim teknolojileri/yeni medya olarak adlandırılan alan doğmuştur.İnternet, 1990'ların başından itibaren sivil kullanıma açılması ve ticarileştirilmesi, kullanımının yaygınlaşması gibi gelişmelerle birlikte medya metinlerinin sunumu için yeni bir mecra olarak belirmiş ve hızla gazetecilik amacıyla kullanılmaya başlamıştır. 1990'ların ikinci yarısından itibaren de hem internet gazeteciliği örnekleri niceliksel olarak artmış hem de internetin haber ve ilişkili içeriğe erişim amacıyla kullanımı yaygınlaşmıştır.İnternet gazeteciliğinin tanımlanmasında ve temel özelliklerinin belirlenmesinde, internet gazeteciliğinin gazetecilikte hangi noktalarda değişimlere işaret ettiğinin açıklanmasında internetin etkileşim, çokluortam gibi temel teknolojik özellikleri ve bunların içerik üretim ve sunumuna getirdiği olanaklar merkeze alınmaktadır. Böylesi bir noktadan hareketle internet gazeteciliğinin nasıl yapılması gereken bir gazetecilik olduğu da tarif edilmekte; ideal bir internet gazeteciliği modeli çizilmektedir. Ancak bu ideal model teknolojik belirlenimciliğe yaslanması nedeniyle sınırlı bir açıklama sunmaktadır. İnternet gazeteciliğini medya endüstrisinin ve daha özel olarak internet endüstrisinin dışında kavramakta ve internet gazeteciliğinin gelişiminde ve yapılma biçiminde etkili olan ekonomik dinamikler göz ardı edilmektedir.Tezde inceleme alanı olarak ele alınan internet gazeteciliği, basın endüstrisinin internet gazeteciliği yatırımlarıyla sınırlı olarak internet gazeteciliğindeki eğilimleri, içerik üretim ve sunum sürecinin özelliklerini dünya ve Türkiye düzeyinde, basın endüstrisinde yaşanan değişimler, internet reklam endüstrisi ve internet gazeteciliğinde uygulanan gelir yöntemleriyle birlikte değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The convenient technological medium provided by developments such as digitization and convergence started by the end of 1970s has created a qualitative transformation in the field of communication and a new field, called as new media emerged.Internet, with the advances such as availability for public use, commercialization and access by wider audiences, emerged as a new medium for distribution of media texts and immediately began to be used for journalistic purposes. By mid-90?s, both the number of internet journalism examples and use of internet for accessing news and related content increased.Basic technological properties of internet journalism such as interactivity and multimedia, and opportunities they bring for content production and presentation played a central role in the definition and determination of basic properties of internet journalism and explaining the points, which it caused a change in the journalistic practices. Starting from this point, an ideal model of internet journalism and right ways to do it has been conveyed. But, this ideal model which rests upon technological determinism offers a limited explanation. It does not see internet as a part of media industry or specifically internet industry and overlooks the economic dynamics which affects internet journalism.Thesis examines internet journalism in the context of transformations in newspaper industry, internet advertisement industry and revenue models in internet journalism. Thesis is limited with the investments of newspaper industry, trends in internet journalism, properties of content production and presentation processes in internet journalism are examined both in national and global level.