Kapitalizm sürecinde futbolun ticarileşmesi
Commercialization of football during capitalism
  1. Tez No: 314869
  2. Yazar: ERCÜMENT YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Futbol, günümüzde dünyanın hemen her yerinde en popüler spor dalıdır. Futbol, modernleşmeden önce geleneksel olarak, pek çok yerde, farklı anlamlar yüklenerek ve farklı kurallar aracılığıyla oynanmıştır. 19. yüzyılda futbol İngiltere'deki okullarda ortak kurallarla şekillenmiş ve böylece modern futbolun temelleri atılmıştır. Modern futbol ise kapitalizm ile kısa süre içerisinde amatör niteliğini kaybedip profesyonelleşmiştir.Futbolun 19. yüzyılda Sanayi Devrimi sürecinde profesyonelleşmesi bir tesadüf değildir. Futbol, kapitalizmden yoğun biçimde etkilenmiştir. Modern futbolun ilk yıllarında futbolun parayla ilişkisi sınırlıdır. Ancak 1974 yılında FIFA Başkanı'nın değişmesiyle futbolun ticarileşmesi hızlanmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru neoliberal politikaların hakim olması ve bunun futbola yansıması nedeniyle futbol, daha farklı bir düzeyde ticarileşmiş ve ilk yıllarla karşılaştırılamayacak ölçüde parayla yakınlaşmıştır.Futbolun bu aşırı ticarileşmesi, futbolun hemen hemen tüm aktörlerini içermektedir: Futbolcular, taraftarlar, kulüpler vb. İşte bu noktada aşırı ticarileşme, oyunun anlamını değiştirmekte ve özellikle futbolcular ve taraftarlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Football is currently the most popular sport in the world. Before modernization, football was culturally played with different rules in many different places and attributed different meanings in different cultures. The current rules of many football codes were formulated at the schools of England in 19th century. These rules became foundation of modern football. During capitalism, modern and amateur football quickly transitioned to professional football.The professionalization of football during the industrial revolution of 19th century was not a coincidence. Football was heavily affected by capitalism. The relationship between the commercialized football and money was limited in the early years of modern football. However, the commercialization of football gained momentum after the change of FIFA president in 1974. Towards the end of the 19th century, due to Neoliberalism and its influence, the commercialization of football reached a different level, the relationship between football and money became more intimate.Excessive commercialization of football includes almost all the actors of the game: Players, fans, clubs, etc. Thus at this point, the excessive commercialization changes the meaning of the game, and can have negative affects especially on the players and fans.