Din ve ekonomi; kuramsal bir yaklaşım
Religion and economics; a theoretical approach
- Tez No: 314886
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dinin, bireylerin günlük ekonomik yaşantısı üzerindeki etkileri, din ve ekonomi arasındaki ilişkinin incelenmesinde önemli bir etken olmuştur. Hem din hem de ekonomi, toplumsal yaşamı oluşturan ve toplumda bireyin düşünce ve davranış kalıplarına yön veren dokular veya ortamlardır. Din; rekabetçi piyasada dini kurumlar ve din adamları tarafından üretilen, ona inanan cemaat üyeleri tarafından tüketilen farklılaşmış bir maldır. Din piyasası; dini grup ve cemaatlerin varlıklarını sürdürebilmesi için kaynak ve üye bulma mücadelesi verdikleri piyasalardır. Arz edenler, bunu gerçekleştirirken, dışsallık, bedavacılık gibi sorunlarla da başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Dinin talep yönü; Beşeri Sermaye Teorisi, Rasyonel Seçim Teorisi ve Hane Halkı Üretim Modeli ile açıklanabilmektedir. Dini talep edenler, kulüp mallarını tüketmek ve üyeliklerini devam ettirmek için katı dinler ya da dini kulüpler tarafından uygulanan bazı maliyetleri, fedakarlık yaparak ve kendilerini bu uğurda kurban ederek ödemeye istekli olmak zorundadır. Bu gibi fedakarlık beklentileri, bedelsiz kullanıcıları azaltmada rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı; din ve ekonomi arasındaki bu ilişkiyi, kuramsal bir yaklaşımla incelemektir. Çalışmanın ileri safhalarında Max Weber'in öncü olduğu araştırmalar ışığında, Batılı Hristiyan ülkelerin ekonomik açıdan ileri seviyelerde olması, çoğu Müslüman ülkelerin ise ekonomik gelişmelerde geri kalmasında ki dinin rolü incelenmiş, dini farklılığın bu sonuca ulaştıran tek etmen olmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Influence of the religion on daily economical life of men plays an important role while researching the relation between religion and economy. Both religion and economy is a place of where people shift their ideas and their manners that creates life. Religion is such a kind of artificial differentiated good which was manufactured by reverends and religious institution in a competitive market and consumed by the members of a group who believe in this. Religion market is a kind of market where these societies search for resources and members to survive in this sector, we the suppliers find this easy to perform they are also forced to deal with externality, free-riders. Demand way of religion can expalined by The theory of human capital, Rational choice theory and Household production model. Religion demanders have to be willing to pay the costs that are carried out by the strict religion or religious clubs by making sacrifice and stigma themselves in order to consume the club properties and continue their memberships. This type of sacrifice expectations have role on decreasing the free-riders. Aim of the research is to examine the relationship between religion and economy in a theoretical approach. Max Weber's pioneering research in the advanced stages of the study in the light, the Western Christian countries are economically advanced levels, in most Muslim countries back while maintaining the economic developments that examined the role of religion, religious diversity is concluded that this result is not the only factor conveys.