Modüler seramik birimlerle konstrüktivist arayışlar
Quests in constructivist ceramic modular forms
- Tez No: 314912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kapsamında ?Modüler Seramik Birimlerle Konstrüktivist Arayışlar? başlıklı konu iki ana bölümde incelenmiş ve seramik malzeme ile oluşturulan sanatsal uygulamalar ortaya konulmuştur.Modern ve çağdaş sanatın yapısını oluşturan özellikleriyle birlikte, geçmişten günümüze sürekli gelişmekte olan matematik ve sanat ilişkisi, endüstrileşmenin meydana getirdiği seri üretimin bir alt elemanı olan modülerlik kavramı, geometri ile soyutlama eğilimi, çalışmanın temellendirilmesi amacı ile birinci bölümde irdelenmiştir.20. Yüzyılın başında gerçekleşen endüstri devrimi, bilim ve teknolojideki değişimler ile insan hayatı üzerinde önemli değişikliklere sebep olur. Bu devrim sanat yaşamında gerçekleşen pekçok yenilikle de kanıtlanır. Bu bağlamda ortaya çıkan yeni eğilimler ve yeni akımlar modern sanat kavramı çerçevesinde ikinci bölümde ele alınmıştır. Sanat nesnesinin özüne yöneliş, Konstrüktivizmin oluşmasındaki endüstriyel tavır, sanayi ve seri üretimin sanata yansımaları, soyut sanata geçiş süreci, kavramsal düşüncenin sanatta oluşturulması ile sade, temel olanla bir bütün gerçekleştirme ideali, çağdaş sanatın tanımlanmasında alt başlıklarda incelenmiştir.Son olarak üçüncü bölümde, konu kapsamında yapılan araştırmaların sanatsal boyuta yansımaları değerlendirilmektedir. Seramik malzeme ile üç boyuta dönüşen arayışlar, kavramsal denemeler ve göndermelerle birlikte endüstrileşmeyi ve seri üretimin ifadeye dönüşümünü sorgular.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study titled as ?Quests in Constructivist Ceramic Modular Forms? the subject is analyzed in two main parts and artistic applications made of material of ceramic are executed.In the first part, art and math?s ever-growing relation from past to present, concept of modularity as a substructure of mass production which is derived from industrialization, tendency of abstraction via geometry are examined in order to ground the study while including its peculiarities that forms modern and conceptual art.Industrial revolution took place in the beginning of 20th century, changes in science and technology and its effects on human life. And this revolution has proved with many innovations in art life too. In this sense turns in art, new tendencies and movements are discussed in second part within the concept of modern art. Orientation toward art object?s essence, industrial tendency in formation of Constructivism, reflections of industry and mass production in art, orientation toward abstraction, the ideal of realization of whole with basic and simple as a result of forming conceptual idea in art are viewed in subtitles in order to define conceptual art.Lastly, reflections of researches, which were made with the context of the subject in art, are evaluated. Searches turned to three dimensions through ceramic material are quest the transformation of industrialization and mass production to expression with conceptual attempts and references.