Halil İnalcık biyografisi
Biography of Halil İnalcık
  1. Tez No: 314922
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden birisi olan Prof. Halil İbrahim İnalcık'ın entelektüel ve biyografik portresini çizmeyi amaçlamaktadır. Tez, İnalcık'ın yetişmesini, düşünce yapısını şekillendiren koşulları, entelektüel kimliği ve bilimsel çalışmalarını içermektedir. Çalışmada İnalcık'ın yaşamı ve eserleri belirli bir dönemleştirme bağlamında incelenmiştir. Dönemleştirme İnalcık'ın yaşamındaki temel değişimlere göre yapılmıştır. İnalcık'ın entelektüel oluşumu her bir dönemin siyasal ve ideolojik ortamıyla ilişkilendirilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to draw the intellectual and biographic portrait of Prof. Halil İbrahim İnalcık who is one of the most important historians of Turkey. This thesis includes İnalcık's growing conditions which creates his opinion substructure, his intellectual identity and scientific works. In the dissertation the life and works of İnalcık are examined by focusing on certain phases of his life. These phases are structured around the most important changes of his life. İnalcık's intellectual history is examined in relation to the political and ideological context of the time.