Ofis iç mekân düzenlemelerinde sürdürülebilir tasarım yöntemleri
Sustainable design methods in office interior layouts
  1. Tez No: 314923
  2. Yazar: DURUL ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde ofis iç mekânlarının düzenlenmelerinde sürdürülebilir tasarım ölçütleri çağdaş anlamda çok önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ticaret kavramının ortaya çıkmasını takiben 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar ofis tasarımlarında sürdürülebilirlik kavramı giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. ofis tasarımlarını sürdürülebilirlik kavramı ile beraber tasarlanabilmesi için ofis iç mekanlarının bugüne kadar geçirdikleri gelişim ve evrelerin ortaya konulması, bundan sonra atılacak adımlar yönünden son derece önemlidir. Bu amaçla; sürdürülebilir ofis yapılarının iç mekân düzenlemeleriyle ilgili seçilen çağdaş örneklerle bu günkü durumuna gelirken geçirdiği gelişim ve değişimler, tez çalışması kapsamında sebep-sonuç yaklaşımı içerisinde ele alınmıştır.Birinci bölümde, ticaret kavramının ortaya çıkışından başlayarak ofis yapılarının geçirdiği gelişmeler analiz edilerek, ofis tipolojileri tanımlanmıştır.İkinci bölümde ise, sürdürülebilir tasarım kavramının ortaya çıkışından başlayarak sürdürülebilir ofis yapılarının tasarım ölçütleri, sürdürülebilir yapı sistemleri, ofis yapılarında kullanılan sürdürülebilir yapı ve yüzey malzemeleri, esnek plan anlayışının önemi, enerji tasarrufu, mekanik sistemler, aydınlatma, sürdürülebilir ofis yapılarında ekonomik gereksinimler, sürdürülebilir tasarım ölçütleri ve eğitimleri ile sürdürülebilir ofis yapılarının denetleme performansları ele alınarak amaca yönelik gereksinimler ortaya konulmuştur. Konu ile ilgili ülkemizde ve yurt dışındaki kaynaklar yardımı ile çağdaş durum saptamalarının yapılmasından sonra, sürdürülebilir ofis yapılarının iç mekân oluşumunu etkileyen her türlü etken; çağdaş, bilimsel ve sanatsal yaklaşımlarla irdelenmiştir.Sonuç bölümünde ise; Şubat 2010 tarihinde açılmış olan Eser Holding ofis yapısı sürdürülebilir ofis iç mekanları ve tasarım kriterleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; sürdürülebilir ofis yapılarının iç mekan düzenlemelerinde çağdaş ve teknik gereksinimlere yanıt verecek bir ofis yapısında olması gereken yaklaşımlar ortaya konulup, tasarıma esas öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the sustainable design method in office interior layouts is a very important contemporary issue. Throughout civilizations, innovative all developments of trade; beginning from 16th century to 20th century, the office design mentioned with sustainable design criteria. It is very important to put forward the development and phases which the sustainable office design has been through out in order to shape the steps to be taken in the future. With this manner, the aim of the study is to evaluate the present state of sustainable design methods of office interior layouts and to provide a contemporary criticism. At this point; the office interior layouts and sustainable design methods are examined with by using a cause and effect approach.In the first chapter, the evaluation of the concept of trade is presented and the definition of office structure and development is analyzed and finally office typologies are introduced.In the second chapter, beginning from the former situation of sustainable design concept, sustainable office structures and features, sustainable building systems, sustainable materials in office structures, the importance of flexible layout, criteria for energy conservation, mechanical systems, lighting, the economic considerations in sustainable office buildings and the evaluation of sustainable performances in offices are considered in a contemporary manner and target-specific requirements are specified. Following the determination of present state of the sustainable design methods in office interior layouts by using references both from Turkey and the world, all the factors affecting the interior sustainable design methods in office interiors evaluated by using contemporary, scientific and artistic approach.In the conclusion, Eser Holding office building, which was opened in February 2010, is evaluated according to sustainable office interiors and design criteria. And finally, requirements in the sustainable office interiors that will serve to the contemporary technical and artistic requirements of a sustainable office design are given.