İlköğretim 7. sınıf SBS başarısını yordayan değişkenlerin belirlenmesi
Determining the variables of predictors on the success of 7th grade students in Level Determination Exam
  1. Tez No: 314949
  2. Yazar: ŞULE ÖTKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 2011 başarısına etki eden bazı değişkenleri ve bunların başarıyı yordama derecelerini incelemektir.Bu çalışma, ilişkisel araştırma türünde ve betimsel bir çalışmadır. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından okul özellikleri, güçlü aile desteği, olumlu öğretmen tutumu, akran ilişkileri ve etkili sınıf ortamı değişkenleriyle birlikte kişisel bilgiler bölümünü içeren `İlköğretimde Yaşam Niteliği Ölçeği' geliştirilmiştir. Söz konusu bu ölçeğin nihai formu Ankara ilinde öğrenim gören 132 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesinden elde edilen bulgular, literatür taramasından elde edilen bulgularla karşılaştırma yapılarak yorumlanmıştır.Birinci alt problemde, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin SBS başarılarında; cinsiyete göre farklılık incelenmiştir. Yapılan t-testi sonuçlarına göre öğrencilerin SBS başarı puanları, cinsiyete göre anlamlı olarak değişmemektedir.İkinci alt problemde, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin SBS başarılarında; anne ve baba eğitim durumuna göre farklılık incelenmiştir. Anova testi sonuçlarına göre öğrencilerin SBS başarı puanları, anne ve baba eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir. Araştırma sonucunda, anne ve baba eğitim durumu üniversite veya lise düzeyinde olan öğrencilerin SBS başarılarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.Üçüncü alt problemde, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin SBS başarılarında; sınıf mevcuduna göre farklılık incelenmiştir. Anova testi sonuçlarına göre yedinci sınıf öğrencilerinin SBS başarı puanları sınıf mevcuduna göre farklılık göstermemektedir.Dördüncü alt problemde İlköğretimde Yaşam Niteliği Ölçeği' nde yer alan okul özellikleri, güçlü aile desteği, olumlu öğretmen tutumu, akran ilişkileri ve etkili sınıf ortamı değişkenleri; SBS başarısını, birlikte ne derece yordadığı araştırılmıştır. Çoklu regresyon analizinden elde edilen sonuçlara göre; güçlü aile desteği ve olumlu öğretmen tutumu değişkenlerinin manidar olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Etkili sınıf ortamı, okul özellikleri ve akran ilişkileri diğer değişkenlerle birlikte ele alındığında, bu değişkenlerin SBS başarısının manidar bir yordayıcısı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study and relational research. `Quality of Life at Primary School Scale? which contains the variables of the school characteristics, a strong family support, positive teacher attitude, peer relationships and effective classroom environment was developed and the personal information was also added to this scale. The final form of the scale was applied to 132 students in the province of Ankara. The findings gathered from statistical analysis of data were interpreted comparing with the related literature.The success of seventh grade student in Level Determination Exam differs by gender is examined for the first sub-problem. The results of the t-test revealed that the success at seventh grade student in Level Determination Exam do not change significantly according to gender.The success of seventh grade students in Level Determination Exam differs by the educational status of the parents is examined for the second sub-problem. The results of the Anova test showed that the success of seventh grade students in Level Determination Exam changes significantly according to the educational status of the parents. According to the findings of the research, it was found that students whose father and mother have a university degree or higher education, have a higher success rate.The effects of the class size on the success of seventh grade students in Level Determination Exam are examined for the third sub-problem. The result of the Anova test revealed that the success of seventh grade do not change significantly according to class size.School characteristics, strong family support, positive teacher attitude, peer relationships and effective classroom environment variables, which are contained by `Quality of Life at Primary School Scale? were investigated through the success in Level Determination Exam. The results of multiple regression analysis showed that the strong family support and the positive teacher attitude have a significant effect on the success in Level Determination Exam, together. When the effective classroom environment, the school characteristic and the peer relationships are taken into consideration, it can be concluded that the success in Level Determination Exam do not change significantly.