Anasınıfına devam eden farklı sosyoekonomik düzeydeki çocukların çoklu zeka alanlarının incelenmesi
Multiple intelligent examination of different socioeconomic ongoing kindergarten children
- Tez No: 314962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma anasınıfına devam eden farklı sosyoekonomik düzeydeki çocukların çoklu zeka alanlarını; cinsiyet, ailedeki çocuk sayısı, doğum sırası, , anne yaşı, baba yaşı, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, anne mesleği, baba mesleği gibi değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa İli Viranşehir ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı Hürriyet, Sakarya, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ve Zübeyde Hanım Anaokulu' nun anasınıfına devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma 99 erkek, 109 kız olmak üzere toplam 208 çocuk üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada veri toplama aracı olarak; örneklem grubundaki çocukların ailelerinin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu ve TIMI (Teele Inventory Multiple Intelligence) testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda sonuçlarına göre, orta sosyoekonomik düzeydeki çocukların müzikal-ritmik zeka puan ortalamalarının alt sosyoekonomik düzeydeki çocuklardan daha yüksek olduğu görülürken, kişilerarası-sosyal zeka alanında ise alt sosyoekonomik düzeydeki çocukların kişilerarası-sosyal zeka puan ortalamalarının, orta sosyoekonomik düzeydeki çocuklardan daha yüksek olduğu görülmüştür.Çalışmaya katılan üst sosyoekonomik düzeydeki 26-30 yaş aralığındaki annelerin çocuklarının mantıksal-matematiksel zeka ortalama puanı, yaşı 20-25 arasında ve 30un üzerinde olan annelerin çocuklarının ortalama puanından daha yüksek olduğu, baba yaşının çocukların çoklu zeka alanları üzerindeki sosyoekonomik düzey ile ortak etkisinin mantıksal-matematiksel zeka alanında anlamlı olduğu, kardeş sayısının sadece görsel-uzamsal zeka alanında etkili olduğu, anasınıfına gelmeden önce bakımını üstlenen kişi açısından sadece müzikal-ritmik zeka alanında anne/babanın bakımını üstlendiği çocuklar lehine anlamlı fark olduğu, annenin mesleğinin sadece müzikal-ritmik zeka alanında anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.Cinsiyet, anne ve baba öğrenim durumu, doğum sırası, baba mesleği açısından çoklu zeka alanlarının hiçbirinde anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is evaluate the areas of multiple intelligences of six year old children who are at different socioeconomic levels and to examine factors such as their gender, number of brothers and sisters, order of birth, the person who took care of the child before preschool, parents age, the educational level of the parents parents occupation influence the multiple intelligences area or not.The study group of this research consists of students who live in district of Şanlıurfa province Viranşehir and attend to schools Hürriyet, Sakarya, Mustafa Kemal Elemantary School and Zübeyde Hanım Kindergarten. Researh were conducted 99 male, 109 female total of 208 students.As data collection tool were used at this researh Demographic Knowledge Form which developed by the researcher and used TIMI (Teele Inventory Multiple Intelligence) which developed at 1992 by the prefossor of the California University Sue Teele to examine the childrens multiıple intelligence area.According to the results of the research, children in the middle socioeconomic level of musical-rhythmic intelligence is higher than the mean scores of children in low socioeconomic level, while in the field of social intelligence, social intelligencescores of children in low socioeconomic level, were higher in the middlesocioeconomic level children.Children of high socioeconomic status of mothers between the ages of 26-30 participated in the study the average score, age between 20-25 and the average score was higher than children of mothers with more than 30 at logical-mathematical intelligence, the age of the fatherwith the joint influence of socioeconomic status on students' multiple intelligences, logical-mathematical intelligence meaningfully in that, number of siblings to be effective only in the field of visual-spatial intelligence, before coming to school not only in terms of musical-rhythmic intelligence in the field of people who care for the mother / father is no significant difference in favor of taking care of children, the mother's profession is not only identified a significant influence in the field ofmusical-rhythmic intelligence.