Anaokuluna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların anne babalarını algılamaları ile anne babalarının kendi tutumlarını algılamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 92917
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak yürütülen bu çalışmada;anaokuluna devam eden 5-6 yaş grubundaki çocukların anne-babalarının tutumlarını algılayışları ile anne-babalarının kendi tutumlarını algılayışları arasında fark olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın ömeklemi ;alt,orta ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki anasınıfı, anaokulu ve özel yuvada kayıtlı olan 5-6 yaş grubu çocuklardan random tekniğiyle seçilen 80 kız 70 erkek toplam 150 çocuktan oluşmaktadır, ömeklemin alt sosyo-ekonomik düzeyinde M.E.B. Şehit Nesrin Ünügör İlköğretim Okulu Anasınıfı'nda iki eğitim yılında kayıtlı olan sabahçı ve öğlenci olmak üzere 50 çocuk yer almaktadır, örneklemin orta sosyo-ekonomik düzeyinde; Hacettepe Üniversitesi Gülveren Uygulama Anaokulu'nda iki eğitim yılında kayıtlı olan 50 çocuk bulunmaktadır. Örneklemin üst sosyo-ekonomik düzeyinde Yuva Erken Başarı'da iki eğitim yılında kayıtlı olan,50 çocuk yer almaktadır. örnekleme seçilen çocukların, ailelerine“Bilgi Formu”ile“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği-(PARI-Parental Attitude Research lnstrument)”uygulanmıştır. örnekleme seçilen çocuklara“Aile Tutumları Testi- (Family Attitude Test)”uygulanmıştır. Okulöncesi kuruma devam eden 5-6 yaş grubu çocukların ebeveynlerini algılayışları ile ebeveynlerin kendi tutumlarını algılayışları arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. 5-6 yaş grubundaki çocukların.ebeveynlerinin tutumlarını algılayışları ile, ebeveynlerinin kendi tutumlarını algılayışlarında; çocuğun özelliklerinden,yaş,cinsiyet,doğum sırası ve okulöncesi kuruma devam etme süresinin etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca çocukların ebeveynlerinin tutumlarını algılayışları ile.ebeveynlerinin kendi tutumlarını algılayışlarında ailenin özelliklerinden anne-babanın yaşları, eğitim durumları, meslekleri, ailedeki birey sayısı ve çocuk sayısının etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Verilerinanalizinde khi -kare testi kullanılmıştır. Bu özelliklerin çocuğun anne baba tutumunu algılayışında etkili olduğu tespit edilmiştir. Çocukların yetiştirilmesinde ailenin etkisinin önemli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle anne-babaların çocuklarına demokratik ortam yaratarak onların tüm gelişimlerini olumlu yönde katkı sağlayabilecekleri belirtilerek bu konuda toplum bilincinin oluşturulabilmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Yapılacak araştırmalarda farklı örneklem grupları üzerinde ve başka değişkenler kullanılarak konunun farklı yönlerinin incelenmesi bu çalışmaya yeni boyutlar katacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate if there is any difference between the way of 5-6 year old children is perception of their parent' attitudes and the way of their parents' perception about themselves. The sampling group of the research includes 150 children randomly selected whom are in the 5-6 age groups registered at pre-primary class. At the low socio-economic level.there are 50 children of the sampling group who are registered at the pre-primary school class of M.E.B.Şehit Nesrin Ünügör Primary.School for two academic years. At the middle socio-economic level there are 50 children registered at the Giilveren preschool of Hacettepe University for two academic years. At the high socio-economic level there are 50 children who are registered at Yuva Erken Basan for two academic years.“The Parental Attitude Research Instrument”and“Information Questionnaire”have been applied to the families of the children selected for the sampling/The Family Attitudes Test" have been applied to the children selected for the sampling. It has been investigated whether there is difference between parent's perception of their own attitudes and the 5- 6 year old children's perception of their parents. The effect of the child's features like age.gender.order of bird and the duration of attending preschool institution on the children's perception of their parents and the parent's perception of their own attitudes has also been examined. It has also been investigated whether there is an effect of the family features like the parent's age,education,occupation and the number of the family members and the number of children in the family on the children's perception of their parents and the parent's perception of their own attitudes. It is established that the children's perception of their parents is affected from TC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEPVH these charecteristics. The research findings were analyzed through chi- square test. It's know that family is important to bring children up well. Therefore.various measures should be taken in order tocreat social conscious via explaining that establishing democratic conditions for children, parents whole can positively contribute to child's whole progress. In further researches,to study other aspects of the subject by using different specimen groups and other variables will add new dimensions to this study.