Farklı sosyoekonomik düzeyde bulunan ailelerin çocuklarının okuma olgunluklarının incelenmesi
A research on reading maturty of the children whose families are from different socioeconomical state.
  1. Tez No: 366316
  2. Yazar: EMEL AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, farklı sosyoekonomik düzeyde bulunan ailelerin çocuklarının okuma olgunluklarının incelenmesi amacı ile yapılan betimsel bir çalışmadır. Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde anasınıfına devam eden 50 alt sosyoekonomik gruptan, 50 orta ve 50 çocuk da yüksek sosyoekonomik gruptan olmak üzere toplam 150 çocuk ve anneleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi Toplama Formu”ve Hidreth ve arkadaşları tarafından geliştirilen“Metropolitan Genel Olgunluk Testi”ile toplanmıştır. Araştırmaya alınan çocukların okuma olgunluğu düzeylerini belirlemek amacıyla Kelime, Cümle, Eşleştirme alt boyutlarının puanları ve bu alt boyutlardan elde edilen toplam puanlar kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler öncelikle betimsel istatistikler ile değerlendirilmiştir. Çocukların okuma olgunluğu düzeyleri ile değişkenler arasındaki ilişkiye ise varyans analizi ile bakılmıştır. Araştırmada, yüksek sosyoekonomik gruptaki çocukların orta ve alt sosyoekonomik gruptaki çocuklara göre okuma olgunluğu düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Alt, orta ve yüksek sosyoekonomik gruptaki ailelerin algıladıkları sosyoekonomik düzeylerine göre ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kelime anlama, cümleler ve eşleştirme alt boyutlarından en yüksek puanı, yüksek sosyoekonomik gruptaki çocukların aldığı, bunu sırası ile orta ve alt sosyoekonomik gruptaki çocukların izlediği saptanmıştır. Alt, orta ve yüksek sosyoekonomik gruptaki anne ve babaların öğrenim düzeyleri ve çalışma durumları ile çocuklarının okuma olgunluğu düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Sosyoekonomik düzey ile ailelerin çocuklarından bekledikleri öğrenim düzeyleri arasında ise çocukların okuma olgunluğu düzeylerinde anlamlı bir fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research on reading maturty of the children whose families are from different socioeconomical state. The working group of the research is totally 150 children going to the nursery class and their mothers; 50 from low socioeconomic class, 50 from middle socioeconomic class and 50 from high socioeconomic class, in Afşin district of Kahramanmaraş. Data of the research is collected by 'Data Collection Form', developed by the researcher, and 'Metropolitan Readiness Test', developed by Hildreth and Griffiths. In order to identify reading maturity level of the children in research, the points gained from each subcategory, as word, sentence and matching, and the total points gained from these categories are used. Data obtained from the research are evaluated with descriptive statistics at first. The relationship between the reading maturity level of the children and the variants is examined using analysis of variance. It is found in the research that reading maturity level of the children from high socioeconomic class is higher than that of the kids from middle and low socio-economic classes. In research, a significant difference isn't found between the classes according to how the parents perceive their socioeconomic state. It is determined that the highest points are gained by the children from high socioeconomic class in subcategories like comprehension of words, sentences, matching and the children from middle and low socioeconomic classes follow them respectively. It is realized statically that there is a significant difference between educational background and working conditions of the parents from high, middle and low socio economic classes and the reading maturity level of their children. In research, there isn't a significant difference between the socioeconomic state of the parents and their expectations about their children's educational level.