Global finansal piyasaların entegrasyonu üzerine ampirik bir çalışma: Türkiye nerede?
An empirical study on global financial markets integration: Where is Turkey?
  1. Tez No: 315003
  2. Yazar: TUĞBA AKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin küreselleşen finansal piyasalarda OECD ülkeleriyle finansal ilişkisinin ne boyutta olduğunu ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, ülkelerin 29.12.2000 ile 27.01.2012 tarihleri arasındaki borsa endeks verileri, eşbütünleşme tekniği ile incelenmiştir. Çalışmada, 2008 krizinin Türkiye'nin dünyadaki finansal konumunu nasıl etkilediğini göstermek için, veriler 15.09.2008'de Lehman Brothers'ın iflasını açıklaması baz alınarak ikiye bölünmüş, iki dönem karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ülkeler coğrafi konumlarına göre gruplara ayrılmıştır. Türkiye de bu grupların içine katılarak, aralarındaki finansal bağ incelenmiştir. Ayrıca 2008 krizinin grupları nasıl etkilediği araştırılmıştır. Kriz sonrasında Türkiye'nin, birinci döneme göre daha fazla ülke ile uzun dönemli ilişki kurduğu ortaya çıkarılmıştır. Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki uzun dönemli ilişki 2008 krizi sonrasında artmıştır. Gruplar bazında inceleme yapıldığında ise sadece Avrupa ve İskandinav gruplarında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir. Kriz sonrasında Avrupa grubunun uzun dönemli ilişkisinde zayıflama görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to uncover the relationship between Turkey and OECD members in the globalized financial markets. In order to do this, stock market indices between 29.12.2000 and 27.01.2012, examined with cointegration technique. In this study, to show the affects of 2008 crisis for Turkey?s financial position, the data is divided into two parts; 15.09.2008, on the basis of the bankruptcy of Lehman Brothers, is used for breakpoint. Two periods are compared. Countries are grouped according to their geographic location. Turkey also participated in each group; the financial link between them is investigated. Also, how the crisis of 2008 affects the groups is investigated. For the Johansen Cointegration Test results, Turkey has long term relationship with more countries in the second period. Long-term relationship between Turkey and European countries has increased after the crisis of 2008. When examined on the basis of the long-term relationship, it is found that only in Europe and Scandinavian groups cointegration vectors exist. After the crisis, the European group was weakening in the long-term relationship.