Empirical essays on stock market linkages
Hisse senedi piyasaları arasındaki bağlantılar üzerine ampirik denemeler
  1. Tez No: 431394
  2. Yazar: SERCAN DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hisse senedi piyasaları arasındaki ilişkilerin dinamiklerini anlamak küresel yatırımcılar, portföy yöneticileri ve politika yapıcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doktora tezinin temel amacı, uluslararası hisse senedi piyasaları arasındaki zamanla değişen birlikte hareket dinamiklerini analiz etmektir. Bu tez dört bağımsız bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, etkileri günümüzde hala devam etmekte olan finansal ve borç krizleri çerçevesinde, gelişmiş ve gelişmekte olan hisse senedi piyasaları arasındaki dinamik korelasyonları araştırmaktadır. Sonuçlar, korelasyon seviyelerinin kriz dönemlerinde önemli ölçüde arttığını ve bu krizlerin bulaşma etkilerini beraberinde getirdiğini göstermektedir. İkinci bölüm, asimetrik fiyat aralıklarını kullanarak yönlü oynaklık geçişkenliği modeli geliştirilmesi üzerine odaklanmaktadır. İlgili ampirik bulgular aşağı yönlü risklerin yukarı yönlü risklere kıyasla daha fazla piyasalar arası geçişkenliğe neden olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca asimetrik geçişkenliğin epizodik olduğu ve asimetrilerin hacimlerinin 2008 küresel krizinden sonra kriz öncesi döneme kıyasla düştüğü görülmüştür. Üçüncü bölüm bölgesel seviyede hisse senedi piyasa entegrasyonunu incelemekte olup bir eş-korelasyon ölçüm modeli uygulamaktadır. Altı bölgeye odaklanan bu bölümde, sonuçlar artan bölge içi hisse senedi piyasası ilişkilerinin kanıtlarını sunmaktadır. Ayrıca şartlı portföy çeşitlendirme yararları incelenmiş olup bu yararların, özellikle gelişmekte olan bölgeler için son yıllarda önemli ölçüde azalmış olduğu görülmüştür. Son bölüm, G7 ekonomileri arasındaki hisse senedi piyasa senkronizasyonunun makroekonomik, kültürel ve coğrafi belirleyicilerine odaklanmaktadır. Sonuçlar makroekonomik yakınsama, küresel şoklar ve coğrafi yakınlığın hisse senedi getiri ilişkilerini belirlemede küresel yakınlıktan daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the dynamics of stock market linkages is of paramount importance for global investors, portfolio managers and policy makers. The main objective of this doctoral dissertation is to analyze the time-varying co-movement dynamics across international equity markets. The thesis consists of four independent empirical essays. The first essay investigates the dynamic correlations between emerging and developed markets, paying special attention to the effects of recent and extant financial and debt crises. The results show that the level of correlations significantly increases during the crisis episodes and these crises induce contagion effects. The second essay focuses on extending a directional spillover methodology by using asymmetric price ranges. The empirical findings suggest that downside risks dominate upward risks in cross-market spillovers. We also find that asymmetric spillovers are episodic; the magnitude of asymmetries is quite small after the global crisis of 2008 compared to the pre-crisis period. The third essay examines stock market integration at the regional level and conducts an equicorrelation measure. Focusing on six different regions, the results provide evidence of increased intra-regional linkages over the entire study period. We also investigate conditional diversification benefits and find that these benefits significantly diminish in the last years, particularly for the developed regions. The last essay focuses on the macroeconomic, cultural and geographic determinants of stock market synchronization in G7 economies. The results reveal that real macroeconomic convergence, global shocks and geographical proximity are more important in determining equity return linkages than cultural distance.