Teachers' awareness of designing child-friendly exam items
Çocuk-odaklı sınav sorularının hazırlanmasında öğretmen farkındalığı
  1. Tez No: 315004
  2. Yazar: ESENGÜL HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığının bazı yönetmelikleri ve olumsuz sınıf koşulları sebebiyle çocukların dil öğrenmedeki gelişimlerini geleneksel yazılı sınavlarla ölçmek durumunda kalmaktadır. Bu zorundalıktan dolayı akla gelen bazı sorular vardır. Bunların başında öğretmenlerin çocukların neyi yapıp neyi yapamadıklarını etkili bir şekilde ölçecek çocuk-odaklı sınav sorusu hazırlama konusundaki farkındalıklarının hangi seviyede olduğu gelmektedir. Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin akademik literatürde young learners olarak bilinen 9 ? 11 yaşları arasındaki çocuklara uygun sınav malzemesi hazırlamada yeterli olup olmadıklarını araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise öğretmenlerin cinsiyetleri ve eğitim durumlarının bu konuya ne derecede etki ettiğini tespit etmeye çalışmaktır.Bu çalışma ilköğretim okullarında görev yapan 156 öğretmenle uygulanmıştır. Veriler 21 maddelik bir anket aracılığıyla toplanmıştır.Verilerden elde edilen bilgi sonucunda kadın ve erkek öğretmenler arasında sınav sorusu hazırlama yeterliliği açısından fark görülmemiştir. Diğer yandan, İngilizce Öğretmenliğinden mezun olan katılımcıların diğer bölümlerin mezunlarına oranla daha donanımlı olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin sınav hazırlama konusundaki yeterliliği hakkında daha geniş bir fikre sahip olmak için madde bazında analiz yapılmış ve bunun sonucunda da genel olarak öğretmenlerin yeterli bilgiye sahip oldukları görülmüştür.Çalışmanın sonucunda Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Mütercim Tercümanlık gibi bölümlerin de geleceğin öğretmenlerini yetiştirme konusunda en az İngilizce Öğretmenliği bölümleri kadar sorumlu olduklarından bu bölümlerin müfredatlarına konuyla ilgili gerekli eklemeleri yapmaları önerilmiştir.Bu çalışmanın ışığında ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin çocuk-odaklı sınav soruları hazırlama konusunda yeterli oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the regulations enacted by the Ministery of National Education and crowded classrooms, teachers are obliged to administer traditional paper-and-pencil exams while assessing children?s progress in language learning. This necessity brings out the question: Are teachers aware of how to design child-friendly exam items that will effectively assess and analyze what children can and cannot do. The objective of the present study is to investigate whether teachers are competent in making exam materials suitable for children especially between 9 and 11, who are known as young learners in literature, and whether there is a difference between teachers?gender and educational background on the issue.The study was conducted out with 156 English teachers working in primary schools. The data was obtained through a questionnaire composed of 21 items.The analysis of the data elicited from the questionnaire demonstrated that there is no difference between male and female teachers. On the other hand, teachers graduated from the department of English Language Teaching turned out to be the more qualified than the others. In order to have a look at the big picture, teachers? response to the questionnaire was studied item by item and it revealed that generally teachers are knowledgeable about the issue.The findings from the study suggest that departments of American Culture and Literature, English Language and Literature, and Translation and Interpreting need some drastic changes in their curriculum since they are also as responsible as the ELT departments for training the prospective teachers. In the light of the analysis of the data, it has been shown that primary school teachers are competent to prepare child-friendly exam items for young learners to assess their knowledge in English language.