Etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme algısına etkisinde strese bağlı kişiliğin düzenleyici rolü
The moderator effect of stress-related personality on the relationship between transactional leadership, transformational leadership and psychological empowerment
- Tez No: 315012
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme algısına etkisinde, takipçilerin strese bağlı kişilik özelliklerinin ortaya koyduğu farklılıkları açıklamaktır. Bu maksatla liderlik, Dönüşümcü Liderlik ve Etkileşimci Liderlik olarak iki boyutta; strese bağlı kişilik ise A Tipi ve B Tipi Kişilik olarak iki boyutta ve dört alt boyuttan müteşekkil Psikolojik Güçlendirme Algısı (PGA) da tek boyutta ele alınmıştır.Araştırma, Ankara'da faaliyet gösteren, 350 çalışanı bulunan bir tekstil fabrikasındaki 259 katılımcının iştiraki ile yürütülmüştür.Araştırmada strese bağlı kişiliğin; bağımlı değişken olan Psikolojik Güçlendirme Algısına anlamlı bir etkide bulunarak düzenleyici rolü oynadığı tespit edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, A Tipi kişilik özelliğine sahip çalışanların kendilerini Dönüşümcü Liderlik ile daha fazla güçlendirilmiş hissettikleri belirlenmiştir. Öte yandan; B Tipi kişilik özelliğine sahip çalışanlar için Etkileşimci Liderlik Psikolojik Güçlendirme Algısını olumlu etkilerken, A Tipi kişilik özelliğine sahip çalışanlar için Etkileşimci Liderlik Psikolojik Güçlendirme Algısını olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of leader?s followers? stress-related personality on the relationship between Transactional Leadership, Transformational Leadership and Psychological Empowerment. With this purpose, leadership was considered in two dimensions as Transformational Leadership and Transactional Leadership; Stress-Related Personality was considered also in two dimensions as Type A Personality and Type B Personality. Moreover also, Perception of Psychological Empowerment which consists of four sub-dimensions was considered in a single dimension.The study was conducted with 259 employees working for a private textile manufacturing company which has 350 employees in Ankara.In this research; it is identified that Stress-Related Personality has a significant effect on the Psychological Empowerment which indicates that there is a moderating effect of Stress-Related Personality.Results have shown that Transformational Leadership and Psychological Empowerment had a stronger positive relationship for employees with Type A personality; On the other hand, Transactional Leadership had a positive effect on Psychological Empowerment for employees with Type B personality; wheras it had a negative effect on Psychological Empowerment for employees with Type A personality.