Açımlayıcı faktör analizinde boyut sayısını belirlemede kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparision of procedures for determining the number of dimensions in exploratory factor analysis
  1. Tez No: 315013
  2. Yazar: SİNAN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, açımlayıcı faktör analizinde boyut sayısını belirlemede kullanılan yamaç birikinti grafiği ivme faktörü, Kaiser'in K1 kuralı, MAP analizi ve paralel analiz yöntemlerin doğruluk ve tutarlılıklarının karşılaştırılması yapılmıştır.Yöntemlerin doğruluk ve tutarlılıkları, örneklem büyüklüğü, faktör sayısı, faktör yükü ve faktör başına düşen madde sayıları değiştirilerek toplam 108 durum içerisinde değerlendirilmiştir. Yöntemlerin doğruluğu, tespit ettikleri doğru faktör sayısının ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Tutarlılıkları ise tespit ettikleri faktör sayılarının olması gerekenden farklarının ortalaması ve standart sapması alınarak bulunmuştur. Her durum için 100 adet veri seti R yazılımı kullanılarak türetilmiştir. Analizler için de R yazılımında bulunan mevcut paketlerdeki komutlar kullanılmıştır.Analizlerin sonucunda doğruluk oranı en yüksek olan yöntemin yamaç birikinti grafiği ivme faktörü, tutarlılığı en yüksek yöntemin paralel analiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the accuracy and consistency of scree test acceleration factor, Kaiser?s K1 rule, MAP analysis and parallel analysis, which are procedures for determining the number of dimension in exploratory factor analysis, is compared.Accuracy and consistency of methods was evaluated by changing the number of sample size, the number of factors, factor loading and items per factor in a total of 108 cases. The accuracy of the methods were calculated based on the average correct number factors they identified. Consistency is measured according to the mean and standard deviation of the differences between the number of factors that procedures extracted and the number of factors that simulated. For each condition, 100 data sets were derived by using R Project. For analysis, commands of current packages of R Project were used.As a result of analysis, scree test accelaration factor gave the highest rate of accuracy and paralel analysis yielded the most consistent results.