1970-1993 yılları arasında basılmış Türkçe ve İngilizce resimli hikaye kitaplarının konu yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 31509
  2. Yazar: F. SELAY UZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, 1970-1993 yılları arasında basılmış olan Türkçe ve İngilizce resimli hikâye kitaplarını konu yönünden incelemek, karşılaştırmak ve Türkiye'de basılan resimli hikâye kitaplarında konu çeşitliliği yönünden olduğu düşünülen yetersizliği ortaya çıkarmak amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 1970-1993 yıllan arasında basılmış olan, özel ve resmi anaokullarmda, kütüphanelerde, özel koleksiyonlarda ve piyasada bulunan ve random yöntemiyle seçilmiş olan 125 Türkçe ve 125 İngilizce olmak üzere toplam 250 resimli hikâye kitabı oluşturmuştur. Ayrıca seçilen kitapların bir hikâye özelliği taşıyor olmasına, içinde birbirinden bağımsız birden fazla hikâye bulunmamasına da dikkat edilmiştir. Örneklemi oluşturan kitaplar, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kitap Kayıt Formu”ndaki bilgiler doğrultusunda kaydedildikten sonra, kitabın işlemiş olduğu konu ya da konular saptanmıştır. Konular birbirlerine yakınlık gösterme durumlarına göre gruplandırılmış ve“genel konu listesi”hazırlanmıştır. Daha sonra her genel konuyla ilgili daha özelleşmiş olan konular doğrultusunda“alt konu listesi”hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned and carried out to study and compare in the light of the subject-matter, Turkish and English picture story books printed between the years 1970-1993, to assertain whether the subject matter of the picture story books printed in Turkey were lacking in variety or not. The samples used in the research were chosen from amongst books printed between the years 1970-1993 and taken at random from various kindergartens, libraries, private collections and from those sold in bookshops. Of the 250 picture story books, 125 were in Turkish and 125 were in the English language. It was considered important to choose books which had a definite storyline and also only one story and not a collection of unconnected stories. The books chosen were studied and then registared on a“Book Form”specially prepared by the researcher, showing each book's particulars and subject-matter. From this a“main subject list”was prepared and then divided into“sub-subjects list”. It was then decided how many books were numbered under each subject heading. Tables were prepared to compare the number of English