Serebral paralizi'li çocuklarda motor ve özbakım becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 31522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırma, S.P.'li çocukların öz bakım becerileri ile motor becerilerine ait durumlarının belirlenmesi ve eğitimle S.P.'li çocuğun öz bakım becerilerinde değişiklik olup olmayacağının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara Rehabilitasyon Merkezinde yatılı olarak tedavi gören 100 S.P.'li çocuktan oluşturulmuştur. S.P.'li çocukların öz bakım ve gelişim durumlarının saptanması amacıyla Portage Dzbakım Kontrol Listesi ve Portage Motor Gelişim Kontrol Listesi uygulanmıştır. Ayrıca çocuklar ve aileleri hakkında betimleyici bilgiler de elde edilmiştir, örneklem grubundan benzer özellikte random tekniği ile seçilen 20 çocuktan deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubuna beş hafta süreyle özbakım konusunda eğitim verilmiştir. örneklem grubundaki S.P.'li çocukların çoğunluğunu beş yaş ve üstündeki çocuklar meydana getirmektedir. Bu, ailelerin çocukları için rehabilitasyon merkezlerine gecikerek baş vurduğunu göstermektedir, örneklem grubundaki çocukların büyük çoğunluğu spastik, quadriplejik tiptedir. Grupta daha az oranlar da diğer S.P. tipleri ve ekstremite tutulumları olan çocuklar yer almaktadır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların özellikleri de örneklem grubuna benzerlik göstermektedir. 118örneklem grubundaki çocukların çoğunluğu ilk veya ikinci çocuktur vb bir veya iki kardeşe sahiptir. Ailelerde çocuk sayısının az olması, özürlü çocuğa sahip ailelerin -fazla çocuk sahibi olmak istemediklerini düşündürmektedir. örneklem grubundaki annelerin genellikle 20-30 yas arasında, ev hanımı ve ilkokul mezunu oldukları saptanmıştır. özürlü çocuklarının rehabilitasyon ve eğitim programlarına katılmak için ideal yasta ve çalışmadıkları için evde yeterli zamanları olduğu düşünülmüştür. Fakat araştırmanın sonucu bu düşünceyi desteklememektedir. örneklem grubundaki babaların çoğunluğunun 30 yaş üzerinde, öğrenimleri ilk ve ortaöğrenim düzeyinde ve işçi, memur gibi mesleklere sahip oldukları saptanmıştır. Araştırmada babaların özürlü çocuklarının rehabilitasyon ve eğitim programlarına genellikle katılmadıkları, bu görevi tamamen annelere yükledikleri görülmüştür. Deney grubuna beş hafta süreyle verilen eğitim sonucunda, öz bakım becerilerinde gelişme elde edildiği, bu gelişmenin kont rol grubunda görülmediği saptanmıştır. Bu da eğitimin, öz bakım becerilerinin gelişmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu beş haftalık sürenin sonunda motor gelişim bakımından meydana gelen değişikliğin deney ve kontrol grubunda benzer 119oranlarda olduğu saptanmıştır. Öz bakım becerilerinde gözlenen gelişim ise belirgin şekilde deney grubu lehine olmuştur. Bu beş hafta süresince yapılan değerlendirmede çocukların aldıkları puanların sürekli artış gösterdiği saptanmıştır. Değişik yas düzeyindeki S.P.'li çocukların özbakım alanında gösterdikleri performansa bakıldığında, bazı aktivitelerde bazı çocukların yaptığı, bazılarının yardımla yaptığı, bazılarının potansiyeli olduğu halde yapamadığı ve bazı çocuklar için de olanak dışı olduğu görülmüştür. Genel olarak bakıldığında aşamalı bir eğitimle, yardımla ve potansiyeline rağmen başarılamayan davranışların kazanılmış davranışa dönüştürülmesi mümkün alabilmektedir. 120
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y The purpose of this research was to determine the extent to which children with cerebral palsy (C.P.) can make use of their self-care ski l Is and motor ski l Is. The study investigated whether training had an effect on the self-care skills of cerebral pal- sied chil dren. The sample group consisted of 10O children with C.P. who received full-time treatment at Ankara Rehabil itation Center. Two assessment instruments used in this study were Portage Şelf Help Checklist and Portage Motor Development Checklist. in addition to these instruments, deşeriptive data were collected from the children and their parents. The experimental and the control group were formed by selecting 20 children from the sample group, The experimental group was given self-care training for a period of five weeks. Most of the cerebral palsied children of the sample group were aged 5 ör över 5. This indicates that the families were late in resorting to the rehabilitation center. The majority of the.children were spastic and quadriplegic. There were also children with other types of C.P. and various types of extremity disfunc- tion. it was observed that the C.P. characteristics of the sample group were parallel to that of the experimental and control groups. 121The children in the saple group were either thefirst ör the second child. Ör they have öne ör two siblings. Thisimplies that -families with cerebral palsied children do indeedhesitate to have more children. The mothers o-f the children were -Faund to be housewives. They were elementary school graduates, their age ranging from 20 to 30. it is assumed that the mothers were at ideal age to par- ticipate in a rehabil itational and educational program since they would have enough time at home. However, the results o-f the study did not verify this assuption. Most o-F the descriptive data indicated that the -fathers were över 3O. They were primarily goverment employers ör laborers, with elementary ör secondary school education. in this research, it was observed that the -fathers did not participate in the rehabi l i tational and educational program o-f their handicapped children, leaving the whole task and responsibil ity to the mother. At the end o-f the 5-week training program, it was -found that the experimental group showed noticeable progress in terms o-f sel-f-care skills while the cpsied in the experimental group could not acquire the target behaviour. This indicates that training has a positive e-f-fect on the improvement o-f cerebral palsied 122child's sel-F-care. it was observed that ths experimental and control group did not show much di-F-Ference with respect to development o-f motor skills. On the other nand, the groups did di-f-fer in the develop- ment in sel-f-care skills; the control group per-formed signi-Fi- cantly better. it was seen that the scores o-f the children in the experimental group were increasing gradually. When the sel-f-care per-formence o-f the children with C.P. was examined, it was seen that some children per-formed certain activ- itiesand avoided some others. it was also observed that some per-formed when assisted, some had the potential to per-form but did not and -for some children the activities were practically impossible. On the whole, it can be stated that those who perform sel-f-care activities when assisted and those who do not per-form inspite o-f their potential can indeed acquire sel-F-care skills. This can be realised by means of a wel1-ornanised training pro¬ gram which would be introduced gradually. 123