Fibromiyalji sendromu ile transient reseptör potansiyel melastatin 8 (TRPM8) kanalı gen ekspresyonu ve polimorfizmi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The expression of fibromyalgia syndrome and transient reseptor potential melastatin 8 (TRPM8) channels gene and the evaluation of relation with polymorphism
  1. Tez No: 699142
  2. Yazar: GİZEM SUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA BURCU KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS) genellikle yorgunluk, kognitif disfonsiyon, psikiyatrik semptomlar ve çoklu somatik semptomların eşlik ettiği kronik yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı nedenidir. Etiyolojisi ve patofizyolojik mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı TRPM8 tek gen polimorfizmleri (rs10166942, rs11562975) ve gen ekspresyon düzeyi ile FMS'nin varlığı, semptom şiddeti ve farklı klinik özelliklerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2016 ACR tanı kriterlerine göre FMS tanısı almış 60 kişiden oluşan hasta grubu ve 40 kişiden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 100 kişi dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik özellikleri kaydedildi. Her iki gruba da Görsel Analog Ölçek, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Mini Mental Test (MMT) uygulandı. Katılımcıların periferik kan örneklerinden total RNA izolasyonu yapılarak RT-PCR yöntemi ile TRPM8 gen ekspresyonu belirlendi. Polimorfizm bölgelerindeki değişen alleller, allele özgü nükleotidlerle mutasyon belirleme teknigi (ARMS-PCR) kullanılarak belirlendi. Elde edilen sonuçlar IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Fibromyalgia syndrome (FMS) is a common cause of chronic widespread musculoskeletal pain, often accompanied by fatigue, cognitive dysfunction, psychiatric symptoms, and multiple somatic symptoms. Its etiology and pathophysiological mechanisms are not fully known. The aim of this study is to examine the relationship between TRPM8 single gene polymorphisms (rs10166942, rs11562975) and gene expression level and the presence of FMS, symptom severity and different clinical features. Materials and Methods: A total of 100 people were included in the study, according to the 2016 ACR diagnostic criteria, the patient group consisting of 60 people diagnosed with FMS and the control group consisting of 40 people without FMS diagnosis. Demographic characteristics of all participants were recorded. Visual Analog Scale (VAS), Fatigue Severity Scale (FSS), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Scale (BDS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Mini-mental state examination (MMSE) were implemented to both groups. Total RNA was isolated from peripheral blood samples of the participants and TRPM8 gene expression was determined by RT-PCR method. Altered alleles in polymorphism regions were determined using the amplification refractory mutation system (ARMS-PCR). The results obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 20 program.