Akut, kronik ve fokal komplikasyonlarla seyreden brusellozis hastalarının tanısında tüp aglütinasyonu, kan kültürü ve real time PCR testlerinin tanısal değerlerinin irdelenmesi
Evaluation of diagnostic value of tube agglutination, blood culture and real time PCR for diagnosis of brucellosis in patients with acute, chronic and focal complication
- Tez No: 315496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Brucella cinsi bakterilerin neden olduğu bruselloz dünya genelinde en yaygın görülen zoonotik hastalıktır. Bruselloz Türkiye dahil bir çok ülkede endemiktir ve buralarda önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bruselloz birçok organ ve sistemi etkileyebildiğinden farklı klinik tablolara neden olabilmekte, kendine özgü klinik bulgu ve belirtileri olmaması nedeniyle birçok hastalıkla karışabilmektedir. Bundan dolayı hastalığın tanısı bakterinin izolasyonu veya özgün antikorların varlığının gösterilmesiyle mikrobiyolojik olarak doğrulanmalıdır. Ancak konvansiyonel mikrobiyolojik yöntemlerin bazı kısıtlamalarının olmasından dolayı brusellozun zamanında ve doğru olarak teşhis edilmesi sorun olmaya devam etmektedir. Son yıllarda PCR'a dayalı yöntemlerin bruselloz tanısında yararlı bir araç olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı klinik formdaki bruselloz hastalarında standart tüp aglütinasyonu (STA), kan kültürü ve real time PCR yönteminin tanısal değerlerini araştırmaktır. Çalışmaya 56 bruselloz hastası, 35 kontrol grubu alındı. Hastalığın tanısı uyumlu klinik tablonun varlığı ile birlikte STA veya brucellacapt testi ile anlamlı titrelerde spesifik antikorların gösterilmesi ile konuldu. Anlamlı titreler STA testi için ?1/160 ve brucellacapt testi için ?1/320 olarak kabul edildi. Çalışmadaki tüm hastalarda kan kültürü ve real time PCR çalışıldı. Bu üç yöntemin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değerleri (PPD ve NPD) hesaplandı. STA, kan kültürü ve real time PCR'ın duyarlılıkları sırasıyla %91.1, %32 ve %48.2 olarak bulundu. STA testinin duyarlılığı akut, kronik ve lokalize brusellozda benzer olarak bulunurken kan kültürü ve real time PCR yönteminin duyarlılığının akut brusellozda daha yüksek olduğu saptandı. Bu üç yöntemin özgüllük ve PPD'i %100 olarak bulundu. STA, kan kültürü ve real time PCR'ın NPD'i sırasıyla %80, %34.4 ve %40.8 olarak bulundu. STA tiresi
Özet (Çeviri)
Brucellosis caused by bacteria of the genus Brucella is the most common zoonotic disease worldwide. Brucellosis is endemic in many countries including Turkey and is an important public health problem in these areas. Brucellosis affect any organs and systems, so may cause the different clinical manifestations, due to lack of specific clinical signs and symptoms may be confused with many diseases. Its diagnosis, therefore, requires microbiological confirmation by isolation of the germ or demonstration of the presence of specific antibodies. However, the timely and accurate diagnosis of brucellosis continues to challenge clinicians because of the some limitations of conventional microbiological methods. PCR-based assays have been suggested as a useful tool for the diagnosis of brucellosis in recent years. The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of tube agglutination, blood culture and real time PCR method for patients of different clinical forms with brucellosis. Fifty six patients with brucellosis, 35 control subjects were included. The diagnosis of disease was established by presence of a compatible clinical picture together with the demonstration of specific antibodies at significant titer by standard tube agglutination (STA) or brucellacapt test. Significant titers were considered to be ?1/160 for STA and ?1/320 for brucellacapt test. Blood culture and real time PCR were used all patients in the study. Sensivity, specificity, positive and negative predictive values (PPV and NPV) of these three methods were calculated. The sensitivity of STA, blood culture and real time PCR were found as 98.1%, 32% and 48.2%, respectively. The specificity and PPV of these three methods were found as 100%. Whereas the sensitivity of SAT test in acute, chronic and localized brucellosis was found as similarly, the sensitivity of blood culture and real-time PCR methods was found to be higher in acute brucellosis. NPV of STA, blood culture and real time PCR were found as 80%, 34.4% and 40.8%, respectively. In all suspected brucellosis patients who STA titer is