Miyokard perfüzyon sintigrafisi'nde maden suyu ve ekstraabdominal basıncın atenüasyon artefaktlarına etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 315502
  2. Yazar: FATİH BATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSOY KEKİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Miyokart perfüzyon sintigrafisi (MPS) koroner arter hastalığı, miyokart canlılığı, koroner arter hastalığının risk ve prognoz değerlendirilmesinde kullanılan non-invaziv bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı maden suyu içirilerek ve ekstraabdominal basınç uygulayarak yapılan MPS SPECT çekimlerinin atenüasyon artefaktları üzerinde etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya toplam 27 hasta (20 erkek, 7 kadın) dahil edildi. Bu hastalar stres görüntülemelerinde miyokardda şüpheli perfüzyon azalımı izlenen, maden suyu içirilerek ve basınç uygulayarak veya alınan rest çekimlerinde normal olarak raporlanan hastalardı. Stres SPECT görüntülemeleri sırasıyla bazal çalışma, ekstraabdominal basınç uygulaması ve maden suyu içirilmesi ile üç kez tekrarlandı. Ekstraabdominal basınç uygulanması ve maden suyu içirilmesi ile yapılan görüntülemelerde hastalara ilave radyofarmasötik doz uygulaması yapılmamıştır. Polar haritada summed stres skoru 3 ve üzerindeki alanlar baz alınarak 5 grup oluşturuldu. Yapılan üç SPECT görüntülemeden de summed stres skorları hesaplandı. İki nükleer tıp uzmanı çift kör olarak elde edilen görüntüleri görsel olarak ?en iyi görüntü?, ?orta derecede iyi görüntü?, kötü görüntü? şeklinde değerlendirdi. İstatistiksel sonuçlar neticesinde, maden suyu içirilmesi ve ekstraabdominal basınç uygulaması ile alınan görüntülerde miyokardın anteroseptal ve inferoseptal duvarlarının orta ve bazal kesimlerinin, bazal stres çekim protokolüne kıyasla daha iyi olduğu gözlendi. Nükleer tıp kliniklerinde yapılan MPS çekimlerinde, anteroseptal ve inferoseptal duvarlarda görülen şüpheli artefakt görüntülerini daha iyi değerlendirmek için maden suyu içirilerek ya da ekstraabdominal basınç uygulayarak çekim yapılmasının yarar sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Myocardial perfusion scintigraphy is often used non-invasive diagnostic test for detection of coronary artery disease, myocardial viability, risk assessment and prediction of prognosis. The aim of this study was to evaluate of mineral water drinking and extra-abdominal pressure for elimination of attenuation artifacts on myocardial perfusion SPECT. A total of 27 patients (20 males, 7 females) who have suspected area on stress myocardial perfusion imaging but evaluated as normal after added two imaging or rest were included in this study. Stress SPECT imaging was repeated continuously three times following basal imaging, application of extra-abdominal pressure and after mineral water drinking. Five groups were created from 5 rating areas which had Summed Stress Scores of 3 or above on Polar Map. SPECT slices were obtained and“Summed Stress Scores”were calculated from three SPECT imaging. Double-blinded two clinicians visually evaluated these slices and have rated based on ease of evaluation as“best image”,“Medium”and“Low”. Mineral water drinking and application of extra-abdominal pressure was better than basal SPECT imaging for evaluation of middle and basal regions of anteroseptal and inferoseptal wall. We thought that mineral water drinking and application of extraabdominal pressure can be used for properly evaluation of the suspect artifacts of anteroseptal and inferoseptal wall.